Przegląd prasy strona 76

Sąd najwyższy zdelegalizował neonazistów

18.2.2010

Ksenofobiczna, szowinistyczna, populistyczna i rasistowska - tak o czeskiej Partii Robotniczej mówił sędzia Vojtiech Szimiczek, który odczytywał wyrok delegalizujący zgrupowanie.

Gdzie wywieźć zalegający śnieg?

18.2.2010

Gminy mają obowiązek wywozu śniegu zalegającego na ulicach, chodnikach i placach. Nie muszą jednak wyznaczać miejsc, w których mieszkańcy mogliby pozbyć się śniegu z prywatnych posesji - informuje Gazeta Prawna.

Tylko "frajerzy" będą służyć w wojsku i policji

17.2.2010

Stanie się tak, jeżeli zabiorą nam przywileje emerytalne - mówi Gazecie Wyborczej aspirant sztabowy Antoni Duda. Chyba, że mundurowi nie będą karani za niewykonanie rozkazu, a w wojsku będą związki zawodowe - dodaje.

Nikt nie wie co siedzi w e-papierosie

17.2.2010

E-papierosy są niedostępne dla dzieci na Słowacji i w Czechach. Na Węgrzech - czasowo zabronione. Już wkrótce polski Sejm również będzie musiał podjąć decyzję o tym, co zrobić z e-papierosem.

Prezydent leci w dół

17.2.2010

Pracę Lecha Kaczyńskiego oceniamy gorzej niż w styczniu. Prezydenta krytykuje 62 proc. Polaków - informuje Gazeta Wyborcza.

Sędziowie coraz częściej porzucają sądy

17.2.2010

W roku 2009 na własną prośbę z zatrudnienia w sądzie zrezygnowało 58 sędziów. Najczęstszą przyczyną odejść z pracy jest nadmiar obowiązków oraz brak jasnych kryteriów awansów - informuje Gazeta Prawna.

Rowerzyści dostaną nowe prawa

16.2.2010

Kierowcy jednośladów założą na koła rowerów zimowe opony, będą mogli przewozić dzieci w przyczepkach i poruszać się po specjalnych pasach wydzielonych na jezdni - informuje Rzeczpospolita.

Matematyka na maturze doczekała się reklamy

16.2.2010

Wszyscy maturzyści będą w tym roku zdawać egzamin maturalny z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna postanowiła zareklamować przedmiot w telewizji - informuje Dziennik Polski.

Są kandydaci na stanowisko prezesa NSA

16.2.2010

Kandydatami na stanowisko prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego zostali prof. Janusz Trzciński oraz prof. Roman Hauser - informuje Rzeczpospolita.

Czas zapłacić podatek od nieruchomości

16.2.2010

Osoby, które w zeszłym roku kupiły lub wybudowały mieszkanie czy dom, muszą zapłacić pierwszą ratę podatku do 15 marca 2010 roku - przypomina Gazeta Prawna.

Kolejki w szpitalach sztucznie wydłużane?

16.2.2010

Szpitale mają obowiązek prowadzenia list osób oczekujących na zabiegi. Część placówek niestety tego nie robi, a prowadzone wykazy i tak nie stanowią rzetelnej informacji dla pacjentów o długości oczekiwania na zabieg - informuje Gazeta prawna.

Stała umowa po czterech latach pracy

15.2.2010

Partnerzy społeczni, przy poparciu rządu, pracują nad nowymi przepisami, które mają ograniczyć możliwość zawierania długoterminowych umów - donosi Gazeta Prawna.

Politycy szykują zamach na adwokaturę?

15.2.2010

Adwokaci chcą czynnie uczestniczyć w pisaniu ustawy o własnym zawodzie. Działania projektodawców nazwali "próbą likwidacji samorządu adwokackiego" - informuje Rzeczpospolita.

PO wycofuje się z parytetu

15.2.2010

Zapowiadana przez Platformę Obywatelską ustawa o parytetach może w ogóle nie ujrzeć światła dziennego. Powód? Ostry konflikt o parytet w klubie - informuje Gazeta Wyborcza.

Pogrzeb na stosie zgodny z prawem

12.2.2010

Pierwszym europejskim krajem, w którym legalnie odbędzie się kremacja zwłok pod gołym niebem, będzie Wielka Brytania - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Andrzej Lepper trafi za kratki

12.2.2010

Były wicepremier został skazany na dwa lata i trzy miesiące więzienia. Stanisław Łyżwiński został potraktowany jeszcze ostrzej - skazano go na pięć lat pozbawienia wolności - informuje dziennik "Polska".

Facebook zamyka profile przestępców

12.2.2010

Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości dało administracji portalu społecznościowego 48 godzin na zamknięcie profili, na których znalazły się obraźliwe wpisy pod adresem rodzin ofiar przestępstw - donosi Gazeta Wyborcza.

Pośrednicy nieruchomości oszukują klientów

12.2.2010

Szukają ogłoszeń o wynajem mieszkania na stronach internetowych. Następnie - bez zgody właściciela lokalu - przedstawiają oferty jako własne podwyższając przy tym cenę najmu.

Producent piwa nie łamie prawa?

12.2.2010

Reklama piwa Żywiec, w której wystąpił znany bokser Tomasz Adamek, nie narusza ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - twierdzą prawnicy z krakowskiej kancelarii.

Gdzie się odwołać od orzeczenia?

12.2.2010

Od wydanego przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczenia możemy się odwołać. Mamy na to 14 dni - przypomina Rzeczpospolita.

Seksafera w Samoobronie dobiega końca

11.2.2010

Dziś zapadnie wyrok kończący największy skandal obyczajowy ostatnich lat. Oskarżeni o molestowanie Andrzej Lepper i Stanisław Łyżwiński mogą trafić za kratki na 5 lat - informuje dziennik "Polska".

Europarlament chce legalnej aborcji

11.2.2010

Łatwy dostęp do antykoncepcji, możliwość aborcji oraz bezpłatne konsultacje w sprawie aborcji - takie postulaty znalazły się w przyjętej wczoraj rezolucji Parlamentu Europejskiego.

Przedszkolaki dostaną świadectwa

11.2.2010

Już w przedszkolu dzieci będą otrzymywali rodzaj świadectwa, na którym zostanie podsumowana praca przedszkola z dzieckiem - donosi Rzeczpospolita.

Odszkodowania sposobem na pedofilii

11.2.2010

Kobieta, która jako dziecko stała się ofiarą pedofila, chce odszkodowań od wszystkich osób, które mają na dysku twardym komputera jej zdjęcie - informuje Gazeta Wyborcza.

Bilet lotniczy można odliczyć od dochodu

11.2.2010

Wydatki na bilet lotniczy mogą odliczyć od dochodu podatnicy, którym przysługuje ulga rehabilitacyjna. Będzie to możliwe wtedy, gdy samolotem lecieli na zabiegi rehabilitacyjne - informuje Gazeta Prawna.

Twórcy za apolityczną telewizją

11.2.2010

Media publiczne mają być programowo niezależne od polityków, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zostanie pozbawia wpływu na wybór władz radia i telewizji - zakłada projekt ustawy medialnej przygotowany przez twórców.

Szkoły językowe zwolnione z VAT

11.2.2010

22-procentowego podatku nie zapłacą te szkoły językowe, które posiadają akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - informuje Gazeta Prawna.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika