Brak obowiązku składania deklaracji PIT i CIT

Pytanie:

W Urzędzie Skarbowym dowiedziałem się, iż nie ma potrzeby składania deklaracji CIT-2, PIT-5, PIT-4. Czy istnieje obowiązek składania deklaracji CIT-2, PIT-5, PIT-4 nie zależnie od dochodu lub straty?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.1.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Brak obowiązku składania deklaracji PIT i CIT

Nowelizacje ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) wprowadziły zupełnie nową regulację, a mianowicie podatnicy nie mają już od 1 stycznia br. obowiązku składania comiesięcznie deklaracji dla podatków dochodowych, tj.: PIT-5, PIT-5L, PIT-4 oraz CIT-2.

Z dotychczas obowiązujących przepisów ustaw ustawodawca uchylił zapisy, które stanowiły, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustawowego wzoru. Obecnie obowiązujące przepisy obligują podatnika jedynie do wpłaty samej zaliczki na podatek bez składania deklaracji. Wskazana regulacja ma zastosowanie niezależnie od tego, czy podatnik poniósł stratę, czy też osiągnął dochód. Od 1 stycznia 2007 r. podatnicy nie mają już obowiązku składania deklaracji powyżej wskazanych. Nowe uregulowania wynikają z art. 38 ust. 1 do 1b, art. 42 ust. 1 do 2a, art. 42 e ust. 1, 4 do 6 oraz art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 25 ust. 1 do 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji oznacza to, że podatnik ma obowiązek comiesięcznie zaksięgować dokumenty, obliczyć należny podatek za dany okres oraz wpłacić należną zaliczkę do urzędu skarbowego.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda