Brak pensji jako podstawa rozwiązania umowy

Pytanie:

Od 3 miesiecy nie otrzymuję wynagrodzenia. Czy mogę rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

18.11.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Brak pensji jako podstawa rozwiązania umowy

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków (art. 55 § 1 kp). Za takie naruszenie uznać należy niewypłacanie wynagrodzenia, do czego ustawodawca wyraźnie zobowiązuje pracodawcę pod rygorem kary. W takim przypadku pracownikowi przysługuje także odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Oczywiście pracownik może też dochodzić zaległego wynagrodzenia

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Umowa na czas określony i jej wypowiedzenie

13.12.2019 przez: Katarzyna_P_

Zmiana pracy / Działalność

23.7.2018 przez: Marusieczek