Darowizna mieszkania na rzecz wnuczki

Pytanie:

Dziadkowie chcą przepisać mieszkanie na wnuczkę, która nie posiada własnego. Wartość tego mieszkania to 130000 zł. Jakie koszty całkowite trzeba ponieść? Czy nie trzeba w tym przypadku zapłacić podatku od spadków i darowizn? Gdyby wnuczka chciała w przyszłości mieszkanie to sprzedać, a za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kupić nowe, to z jakimi kosztami w tym przypadku powinna się liczyć?

Masz inne pytanie do prawnika?

1.4.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Darowizna mieszkania na rzecz wnuczki

Tak, darowizna mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Niekoniecznie jednak dojdzie do faktycznego opodatkowania.

Przede wszystkim zwrócić należy uwagę na przepisy regulujące tzw. „ulgę mieszkaniową” (art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Na podstawie tej ulgi wyłącza się z podstawy opodatkowania wartości przedmiotu darowizny do wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu (bez względu na wartość). Z treści pytania wynika, że wnuczka nie posiada własnego mieszkania, a więc spełniony jest jeden z warunków ulgi.

Pewnym minusem powyższej ulgi jest fakt, iż obdarowany musi mieszkać w darowanym mieszkaniu (chodzi o faktyczne zamieszkiwanie) przez okres 5 lat. Może to spowodować, że skorzystanie z ulgi będzie niemożliwe (jeśli chodzi tylko o przepisanie mieszkania, bez wprowadzenia się wnuczki).

W takim przypadku dojdzie do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Zakładając, że mieszkanie stanowi współwłasność dziadków i uwzględniwszy kwotę wolną od podatku szacować należy, iż podatek od spadków i darowizn wyniesie około 6.500 zł. Ponadto w związku z darowizną konieczne będzie poniesienie kosztów sporządzenia aktu notarialnego.

Jeśli chodzi o późniejszą sprzedaż mieszkania przez wnuczkę to, niezależnie od przeznaczenia przychodów uzyskanych ze sprzedaży, nie dojdzie do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też w związku z taką sprzedażą zaistnieje jedynie konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (2% wartości mieszkania) oraz kosztu aktu notarialnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda