Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej

Pytanie:

"Prowadzę serwis internetowy, ale bez działalności gospodarczej. Zgłosił się do mnie sklep internetowy, który chciałby podpisać ze mną umowę najmu powierzchni reklamowej na stronie na okres 12 miesięcy. W związku z tym musiałbym co miesiąc rozliczać się z urzędem skarbowym - i tutaj pytanie: czy urząd skarbowy zakwalifikuje to jako działalność gospodarczą?"

Odpowiedź prawnika: Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Oczywiście definicja powyższa jest niezrozumiała, a w literaturze wskazuje się, ze oznacza ona dokładnie to, że „jabłko jest jabłkiem, pod warunkiem że jako jabłko nie jest gruszką” (K. Jędrzejewska, Z firmy czy osobiście, „Rzeczpospolita” z 4 stycznia 2005 r.).

Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kilka cech charakteryzujących działalność gospodarczą, które wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 11 października 1996 r. (sygn. akt III RN 4/96), w której sąd podsumował wcześniejszy dorobek orzecznictwa: prowadzenie działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej i usługowej w celach zarobkowych; prowadzenie działalności na własny rachunek; jej zawodowy (stały) charakter; powtarzalność podejmowanych działań; podporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania; uczestnictwo w obrocie gospodarczym.

Korzystając z nieścisłości ustawowej definicji działalności gospodarczej organy podatkowe mają dużą swobodę w kwalifikowania wszelkich przychodów do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przykładem może być właśnie prowadzenie serwisu internetowego, który z natury jest prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły; jeżeli do tego dojdzie charakter zarobkowy (np. świadczenie usług reklamowych), przychody takie mogą być kwalifikowane przez organy podatkowe jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika