Dobrowolne płacenie alimentów

Pytanie:

"Brat płaci alimenty regularnie, mimo iż sąd podczas dwóch rozpraw o separację nie zobowiązał go do tego. Czy faktycznie musi je płacić ,czy powinnien dopiero po nakazie? Czy matka może tak-sobie żądać zmiany nazwiska dziecka? W jakich przypadkach można tego dokonać? "

Odpowiedź prawnika: Dobrowolne płacenie alimentów

Zgodnie z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. W związku z tym obowiązek świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka nie będzie uzależniony od rozstrzygnięcia o tym w wyroku orzekającym separację. Pani brat w każdym czasie i niezależnie od orzeczenia będzie zobowiązany do utrzymywania dziecka do czasu, gdy będzie ono w stanie utrzymać się samodzielnie (nie zawsze będzie to moment osiągnięcia przez nie pełnoletności, czas ten będzie zależał od konkretnej sytuacji). Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi ono od męża matki, nosi jego nazwisko, chyba że małżonkowie w momencie zawarcia małżeństwa oświadczyli, że dziecko będzie nosić nazwisko matki. Powyższą regulację stosuje się odpowiednio do nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu się dziecka. Jeżeli rodzice zawarli małżeństwo po ukończeniu przez dziecko trzynastego roku życia, do zmiany nazwiska dziecka potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście. Możliwa jest późniejsza zmiana nazwiska małoletniego dziecka, która następuje w razie zmiany nazwiska jednego z rodziców - za pisemną zgodą drugiego z rodziców. Gdy dziecko ukończyło 14 lat potrzebna jest również jego zgoda wyrażona na piśmie. Zmiana nazwiska może nastąpić także później, po osiągnięciu pełnoletniości przez dziecko na jego wniosek.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek 2015-10-24 12:18:49

    Mam problem mam syna 6 miesiecznego z kobieta która nie zyje , kontakt z dzieckiem mam ograniczone w zaleznosci od chumorów matki chce to rozwiazac sądowo płaciłem dobrowolne alimenty i chcialem zapytac jak napisac oświadczenie o płaceniu matce almientów?

  • Małgorzata Ball 2015-06-18 13:33:05

    Mam troje dzieci w wieku 16, 21 i 22 lat. Ja pobieram alimenty z funduszu na najmłodszego, starsze córki na siebie. Najstarsza córka chciałaby się "odłączyć" od rodziny. Chciałaby samodzielnie prowadzić gospodarstwo domowe. Dowiedziałam się w MOPS-sie, że aby nie liczyć jej do dochodów rodziny (a ona chciałaby pobierać dalej alimenty z funduszu) musiałaby podać mnie (matkę) o alimenty do sądu. Chciałabym zawrzeć z córką umowę alimnetacyjną przed notariuszem. Czy córka będzie mogła wtedy starać sie o alimenty z funduszu i nie być brana pod uwagę przy przyznawaniu alimnetów pozostałym dzieciom


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika