Odpowiedź prawnika: Dochody osoby bezrobotnej
Pojęcie bezrobotnego jest zdefiniowane w art. 2 ust. 1 pkt. 2 ustawy o Promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Z zawartej w tym przepisie definicji wynika, iż bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i niewykonującą innej pracy zarobkowej (pomijamy tu dalsze, liczne przesłanki konieczne dla przyznania statusu bezrobotnego). Z tego zaś wynika zdaniem polskich sądów administracyjnych, iż bezrobotnym nie może być w żadnym wypadku osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę, bądź innego stosunku prawnego (np.: umowa o świadczenie usług).
„Z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy definiującego bezrobotnego wynika, iż nieuzyskiwanie miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę wynagrodzenia za pracę nie odnosi się do przychodów z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Zarówno bowiem zatrudnienie, jak i wykonywanie innej pracy zarobkowej (świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia) wyklucza posiadanie statusu osoby bezrobotnej". Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 stycznia 2008 r. I OSK 572/2007. W sytuacji świadczenia usług na podstawie umowy zlecenia nawet spełnienie przesłanki z art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. h wspomnianej wyżej ustawy, a mianowicie nie uzyskiwanie miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, spowoduje utratę statusu bezrobotnego.

Dodać tylko należy, iż z racji na specyfikę pracy lekarza, wykonywane przez niego zabiegi i konsultacje mają charakter umowy zlecenia (ewentualnie innej umowy o świadczenie usług), a nie umowy o dzieło.
Reasumując, nie jest możliwe prowadzenie przez Panią działalności na podstawie umowy cywilno prawnej przy jednoczesnym utrzymaniu statusu bezrobotnego.
