Dostarczanie zawiadomień do pracy przez Policję

Pytanie:

"Jestem świadkiem w sprawie. Policja zna mój adres domowy i adres miejsca pracy. Wezwania na przesłuchania są dostarczane przez nieumundurowanego policjanta, który legitymuje się na recepcji "blacha" i mówi, że jest z policji i przyszedł do mnie. Komentarze w pracy są niezbyt przyjemne. Czy to jest prawidłowe? Czy policjant może dostarczać osobiście zawiadomienie do miejsca pracy?"

Odpowiedź prawnika: Dostarczanie zawiadomień do pracy przez Policję

Z przedstawionego pytania wynika, iż jest Pan świadkiem w postępowaniu karnym. W postępowaniu karnym wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, doręcza się przez pocztę lub inny uprawniony podmiot zajmujący się doręczaniem korespondencji albo pracownika organu wysyłającego, a w razie niezbędnej konieczności - przez Policję (art. 131 § 1 Kodeksu postępowania karnego). Pisma doręcza się osobiście, w miejscu zamieszkania osoby wzywanej. Jednakże prawo zezwala także na doręczanie pism w miejscu pracy (art. 133 § 3 kpk). Takie pismo pozostawia się osobie upoważnionej do odbioru korespondencji w miejscu stałego zatrudnienia adresata (czyli przykładowo w sekretariacie czy też na recepcji). Należy jednak podkreślić, iż art. 133 normuje tzw. doręczenie zastępcze, stosowane wtedy, gdy nie można doręczyć przesyłki osobiście. Naszym zdaniem § 3 również należy traktować jako doręczenie zastępcze. Jeśli więc Policja w ogóle nie próbowała doręczyć Panu wezwania do Pana domu, to działanie takie w braku szczególnych okoliczności, należy uznać za nieprawidłowe.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jolka 2019-04-22 16:57:34

    W moim przypadku też policjant doręczył mi wezwanie do pracy, z tym że wezwanie kierowane było do syna, który przebywa od dłuższego czasu za granicą. Wezwanie było w związku z nieprzyjęciem mandatu. Kilkukrotnie informowałam już policję o nieobecności syna w kraju. Dodatkowo policjant na korytarzu wypytywał mnie o informacje dotyczące syna. Była to dość krępująca sytuacja bo pracuję w urzędzie skarbowym. Czy policjant miał prawo przyjść do mojego miejsca pracy skoro nie jestem ani stroną ani świadkiem?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika