Odpowiedź prawnika: Egzekucja alimentów mimo umorzenia
Jak informowaliśmy poprzednio, w odpowiedzi Alimenty i manipulowanie córką, była żona ma prawo podjąć na nowo umorzoną egzekucję. Zgodnie z art. 825 pkt. 1 kodeksu postępowania cywilnego organ egzekucyjny umorzy (czyli ma obowiązek umorzyć) postępowanie w całości lub części na wniosek wierzyciela. Jest to czynność procesowa i nie wywołuje ona skutków materialnoprawnych. W praktyce oznacza to, że wierzyciel może złożyć taki wniosek bez względu na to, czy uzgodnił to z dłużnikiem czy nie. Nie ma znaczenia czy taki wniosek jest następstwem ugody zawartej między wierzycielem i dłużnikiem czy wynika tylko z dobrej woli wierzyciela. Nawiasem mówiąc wobec powyższego pewne wątpliwości budzi uzasadnienie w postanowieniu o umorzeniu, iż następuje ono z powodu zapłacenia całej należności. Tym bardziej, iż jak pan twierdzi, komornik wyegzekwował tylko jej część.

Wierzyciel może w każdym czasie, aż do przedawnienia roszczenia, podjąć na nowo egzekucję także co do tych wcześniejszych roszczeń alimentacyjnych. Proszę też pamiętać, iż każda na nowo wszczęta egzekucja przerywa trzyletni termin przedawnienia roszczenia o alimenty i termin ten zaczyna biec dopiero od zakończenia egzekucji (np. jej umorzenia).
Kierując skargę do komornika jak się domyślamy oparł się Pan przede wszystkim na fakcie wcześniejszego umorzenia egzekucji, który nie ma tu znaczenia. Dokument, o jakim mowa w uzasadnieniu postanowienia sądu, to prawdopodobnie dokument, o którym mowa w art. 822 kpc. Zgodnie z tym przepisem komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.
Co do zażalenia na postanowienia sądu wydane w postępowaniu egzekucyjnym, to przysługuje ono w wypadkach wskazanych w ustawie. W przypadku postanowienia wydanego na skutek wniesienia skargi na czynności komornika, zażalenie przysługuje tylko na postanowienie sądu o odrzuceniu skargi z powodu wniesienia jej po terminie albo nie uzupełnienia w terminie jej braków.
W opisywanym wypadku skarga została przez sąd oddalona i na to postanowienie nie przysługuje zażalenie.
Z pewnością ponownie wszczęta egzekucja nie może dotyczyć należności ściągniętych przez komornika poprzednim razem. Proszę jednak pamiętać, że co do kwot nie zapłaconych nadal narastają odsetki. Z opisu sytuacji nie wynika jednoznacznie za jaki okres są ściągane alimenty. Być może była żona w postępując w nieuczciwy sposób wniosła też o egzekucję alimentów za okres od stycznia 2006, kiedy już regularnie Pan płacił. W tym wypadku wystarczające powinno być posłużenie się dowodem dokonania przelewu, a jeśli alimenty były płacone gotówką, pokwitowaniem wystawionym przez byłą żonę w chwili dokonania zapłaty przez pana do jej rąk.
W opisywanym wypadku wydaje się, iż jedynym sposobem jest wniesienie powództwa przeciw egzekucyjnego i oparcie go, zgodnie z art. 840 pkt. 2 na zarzucie spełnienia części świadczenia. Można też, zależnie od tego czy i jakimi dowodami Pan dysponuje, podnieść w tym powództwie zarzut, iż była żona na podstawie ugody zawartej z Panem, zrzekła się roszczeń alimentacyjnych za 2004 czy 2005 rok w zamian za pozostawienie jej mieszkania bez spłat na Pana rzecz.
Z opisu sytuacji, wobec jej niejasności, trudno też wyciągnąć wniosek o popełnieniu przez byłą żonę przestępstwa. Nie wskazano w pytaniu okoliczności, które świadczyłyby o wystąpieniu znamion przestępstwa oszustwa.
