Interes prawny a interes osób trzecich

Pytanie:

"Ustawa - Prawo budowlane zobowiązuje do zabezpieczenia w postępowaniu o pozwolenie na budowę interesu osób trzecich wyliczając, na czym ten interes polega. Z Komentarza do KPA wynika, że naruszenie rzeczywistego interesu podmiotu, np. interesu materialnego nie musi oznaczać naruszenia jego interesu prawnego. Nie potrafię jakoś poradzić sobie z odróżnieniem tych pojęć, a w każdym razie przełożyć różnicy na język praktyczny. Czy naruszenie "interesu osób trzecich" zdefiniowanego w Ustawie - Prawo budowlane jest naruszeniem interesu prawnego podmiotu w rozumieniu KPA? "

Odpowiedź prawnika: Interes prawny a interes osób trzecich

Art. 5 Prawa budowlanego przewiduje, że obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając m.in. poszanowanie, występujących w obszarze oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej. W przepisie tym mowa o interesie osób trzecich, jednak należy go rozumieć nie tylko jako interes prawny, o którym mowa w szeregu przepisów m.in. kodeksu postępowania administracyjnego, lecz jako interes faktyczny, rozumiany jako określona wiązka uprawnień związanych z korzystaniem z obiektu budowlanego. Intencją przepisów Prawa budowlanego obligujących inwestora do uwzględnienia przy sporządzaniu projektu budowlanego interesów osób trzecich jest zapewnienie poszanowania interesów tych osób trzecich związanych z użytkowaniem przez nich określonych obiektów budowlanych oraz takie ukształtowanie wzajemnych relacji różnych podmiotów, aby nowo powstały obiekt budowlany nie wpływał negatywnie na wykonywanie swych praw przez inne podmioty.

Interes prawny, o którym zdaje się mówić pytający, dotyczy zaś uzasadnienia korzystania przez stronę postępowania administracyjnego z określonych środków ochrony prawnej przewidzianych przepisami prawa administracyjnego. Do podjęcia określonych w tych przepisach działań niezbędne jest bowiem wykazanie tzw. interesu prawnego, czyli uprawnienia do określonego postępowania na drodze prawnej zmierzającego do wydania określonego rozstrzygnięcia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika