Oskarżyciel posiłkowy a pojęcie strony

Pytanie:

"Składanie fałszywych zeznań i namawianie do fałszywych zeznań za dobra materialne. Kiedy można wystąpić w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy a kiedy jako strona? Czym się różni się strona od oskarżyciela posiłkowego?"

Odpowiedź prawnika: Oskarżyciel posiłkowy a pojęcie strony

Zgodnie z kodeksem karnym, w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. 
Pojęcie strony jest pojęciem ogólnym. Oskarżyciel posiłkowy jest rodzajem strony. W postępowaniu karnym na etapie sądowym, stronami postępowania są: oskarżyciel publiczny (prokurator), oskarżyciel posiłkowy (ewentualnie oskarżyciel prywatny w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego), oskarżony oraz powód cywilny. W postępowaniu przed sądem stroną  nie jest pokrzywdzony (jest on stroną postępowania na etapie przedsądowym. Jeżeli pokrzywdzony chce brać czynny udział w postępowaniu karnym, powinien uzyskać status strony - a więc oskarżyciela posiłkowego, bądź powoda cywilnego. Status strony może pokrzywdzony uzyskać poprzez złożenie oświadczenia o przystąpieniu do procesu w charakterze oskarżyciel posiłkowego, bądź wytaczając powództwo cywilne procesie karnym. Pokrzywdzony dokonując tych czynności staje się odpowiednio oskarżycielem posiłkowym, bądź powodem cywilnym. Stronom w procesie karnym przysługują określone uprawnienia, mogą one brać czynny udział w tym postępowaniu. Oskarżyciel posiłkowy oraz powód cywilny jako strony mogą, między innymi, zadawać pytania i składać oświadczenia, składać wnioski, posiadać pełnomocnika, wnosić środki zaskarżenia. Jeżeli ustawa uzależnia jakieś czynności od zgody stron, do dokonania danej czynności konieczna jest ich zgoda.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika