Klauzula wykonalności na małżonka dłużnika

Pytanie:

"Czy rozszerzenie klauzuli wykonalności na współmałżonka dłużnika (którego jestem wierzycielem) będzie wymagało ode mnie, abym udał się w tym celu na rozprawę? Czy wniosek taki należy wysłać do sądu, który wydał nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi? "

Odpowiedź prawnika: Klauzula wykonalności na małżonka dłużnika

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie uzależniona jest od tego, kiedy wierzyciel uzyskał tytuł egzekucyjny przeciwko dłużnikowi oraz daty powstania zobowiązania dłużnika. Z dniem 20 stycznia 2005 r. nastąpiła bowiem zmiana kodeksu postępowania cywilnego m.in. w zakresie postępowania w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Dotychczasowe przepisy kpc stosuje się jednak m.in. do oceny skutków czynności zobowiązujących lub rozporządzających małżonków i ich odpowiedzialności za zobowiązania sprzed wejścia w życie ustawy nowelizującej oraz wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności majątkiem wspólnym za zobowiązanie jednego małżonka powstałe przed wejściem w życie nowelizacji. Oznacza to, iż jeśli sprawa, o której mowa w pytaniu, dotyczy zobowiązania dłużnika, które powstało przed 20 stycznia 2005 r., w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika konieczne będzie posiedzenie sądu, na którym sąd wysłucha małżonka dłużnika (art. 787 kpc w dotychczasowym brzmieniu). Nie oznacza to jednak, iż wierzyciel będzie obowiązany uczestniczyć w tym posiedzeniu - będzie tak jedynie wówczas, gdy sąd wezwie go do osobistego stawiennictwa.

W drugim wariancie - po zmianie kpc - możliwa jest sytuacja, w której sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika na posiedzeniu niejawnym. Wierzyciel musi jednak wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. Uzyskanie klauzuli na małżonka dłużnika będzie wtedy zatem dla wierzyciela trudniejsze.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika