Odpowiedź prawnika: Kolejność spłaty długów
Zgodnie z art. 451 kodeksu cywilnego dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju (należności za prąd) może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne.
Jeżeli dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu. W braku jednakże oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych - na poczet najdawniej wymagalnego.

W tym przypadku doszło jednak do wskazania na poczet, którego z długów dłużnik płaci. Wskazanie następowało poprzez określenie numeru konkretnej faktury, która określała należność. Ważne jest by doszło do takiego określenia, aby można było określić na poczet, którego z długów dłużnik płaci. Jeżeliby jednak nawet dłużnik wskazał dług, który reguluje, a następnie mimo to przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zalicza świadczenie na poczet innego zadłużenia, to należałoby domniemywać, że dłużnik zmienił swoje pierwotne stanowisko. Domniemanie to może być obalone wszelkimi dowodami.
Sąd Najwyższy podkreśla, że jeżeli dłużnik spełnia świadczenie pieniężne bez wskazania, który z kilku długów pragnie zaspokoić, a jeden z nich jest przedawniony, tj. stwarzający zobowiązanie niezupełne, to wówczas nie ma podstaw do przyjęcia, że wolą jego była zaplata długu przedawnionego przed innymi nie przedawnionymi.
