Konieczność założenia księgi wieczystej

Pytanie:

"Wykupiłem (umowa notarialna sprzedaży) w maju mieszkanie od miasta (PGM) na warunkach preferencyjnych, za gotówkę (5 % wartości mieszkania). Mieszkanie to nie posiada księgi wieczystej. Czy jako nowy właściciel musze obligatoryjnie założyć KW lub w określonym czasie jestem do tego zobowiązany?"

Odpowiedź prawnika: Konieczność założenia księgi wieczystej

Przedstawiony stan faktyczny budzi wątpliwości. Z opisu sytuacji wynika, iż nabył Pan w maju własność mieszkania, które nie posiadało księgi wieczystej. Prawdopodobnie więc ten lokal, który Pan nabył w przedmiotowym budynku nie został wcześniej wyodrębniony, lecz był częścią składową tej nieruchomości. Aby doszło do wyodrębnienia tego lokalu jako przedmiotu odrębnego prawa własności, niezbędne jest utworzenie księgi wieczystej dla tego mieszkania.

Zgodnie z art. 92 § 2 ustawy Prawo o notariacie, jeżeli akt notarialny w swej treści zawiera przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej albo ustanowienie prawa podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej, bądź obejmuje czynność przenoszącą własność nieruchomości, chociażby dla tej nieruchomości nie była prowadzona księga wieczysta, notariusz sporządzający akt notarialny jest obowiązany zamieścić w tym akcie wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, zawierający wszystkie dane wymagane przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Notariusz jest obowiązany przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu, w terminie trzech dni od sporządzenia aktu.

Jeśli notariusz nie sporządził takiego wniosku, należy ten błąd niezwłocznie naprawić. Właścicielem mieszkania stanie się Pan tak naprawdę dopiero z chwilą założenia dla tego lokalu księgi wieczystej. Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy o własności lokali odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy (np. umowy sprzedaży jaką zawarł Pan z miastem, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.  Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego, a do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.  Dopóki nie zostanie utworzona księga wieczysta dla tego lokalu, nie będzie Pan właścicielem, gdyż nie istnieje jeszcze przedmiot prawa własności. Na takich samych zasadach odbywa się np. zakup mieszkań od dewelopera.

W tej chwili konieczne jest, aby Pan złożył wniosek o założenie księgi wieczystej oraz o dokonanie wpisu Pana jako właściciela. Informacje na ten temat zawiera artykuł Księgi wieczyste - założenie i wpis do księgi wieczystej

Wysokość opłat podana jest we wskaźnikach Opłaty sądowe w sprawach ksiąg wieczystych, obowiązujące od 2 marca 2006 r. W sumie będzie to 260 zł.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika