Wykup współwłasności nieruchomości

Pytanie:

"Jestem właścicielem 2/3 nieruchomości. Pozostała część należy do mojego wujka. Chciałbym wykupić jego część. Jednak wujek jest opieszały i zaczyna kręcić, a to nie ma czasu, a to nie wie jaką cenę chciałby za tą część(wymienia jakieś sumy z "sufitu"). Ta sytuacja powoduje że nie mogę zainwestować w działkę. Działka jest bardzo mała (400mkw). Nie da się jej podzielić. Czy jest jakiś sposób, aby uregulować tą sytuację, jeśli wujek nie jest skłonny do współpracy? "

Odpowiedź prawnika: Wykup współwłasności nieruchomości

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności, jeżeli uprawnienie to nie jest wyłączone poprzez umowę między współwłaścicielami (art. 210 kodeksu cywilnego). Roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu (art. 220), czyli może zostać podniesione w każdym czasie.

Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy między współwłaścicielami, albo, w braku zgody, na podstawie orzeczenia sądu.

W razie zawarcia umowy o zniesieniu współwłasności to współwłaściciele swobodnie decydują o sposobie zniesienia współwłasności i ewentualnych rozliczeniach. Natomiast w przypadku sądowego zniesienia współwłasności, sąd według swego uznania orzeka o sposobie zniesienia współwłasności stosownie do treści art. 212 kc, oczywiście uwzględniając zgodne żądania stron. Zasadą jest podział rzeczy w naturze, jednakże gdy jest to niemożliwe lub niecelowe sąd może przyznać nieruchomość jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych. Zgodnie z art. 211 każdy ze współwłaścicieli może żądać, by zniesienie współwłasności nastąpiło przez fizyczny podział rzeczy wspólnej, chyba że byłoby to sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

W celu sądowego zniesienia współwłasności należy złożyć do sądu wniosek, w którym powinno się dokładnie określić nieruchomość mającą ulec podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności (art. 617 kpc). Postępowanie w sprawie zniesienia współwłasności toczy się zgodnie z przepisami art. 618 i nast. kpc. Podkreślić wymaga, że w przypadku, gdy wszyscy współwłaściciele złożą zgodny wniosek, co do sposobu zniesienia współwłasności, sąd wyda postanowienie odpowiadające treści wniosku.

Dodać również należy, iż każdy ze współwłaścicieli, niezależnie od wielkości udziału, jest jednakowo uprawniony do wystąpienia z żądaniem zniesienia współwłasności. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika