Kradzież u fryzjera

Pytanie:

"Moja żona była dzisiaj u fryzjera. Na wieszaku pozostawiła torebkę i kurtkę. Po wykonaniu usługi okazało się, że portfela w torebce nie było. W portfelu były wszystkie dokumenty i 4 tys. zł. Był też w salonie pewien mężczyzna, który mówił że czeka na żonę, a nie korzystał z usług salonu (być może to on wyciągnął portfel). Czy w takiej sytuacji moja żona może ubiegać się o odszkodowanie od salonu? Jeśli nie, to co można w takiej sytuacji zrobić"

Odpowiedź prawnika: Kradzież u fryzjera

  • Przy zawieraniu umowy o świadczenie usług w zakładzie fryzjerskim, pozostawiając odzież na znajdującym się w nim wieszaku, jednocześnie jako umowa uboczna zostaje zawarta umowa przechowania. Zdjęcie odzieży wierzchniej jest bowiem nieodzowne dla wykonania żądanej usługi. Wydaje się, że umową przechowania została również objęta pozostawiona na wieszaku torebka. Skoro bowiem zakład nie godził się na „pilnowanie” torebki uważając, że klientka mogła mieć ją przy sobie w trakcie wykonywania usługi, to powinien ją o tym poinformować w chwili, kiedy pozostawiała ją na wieszaku.
  • Istotą umowy przechowania jest utrzymywanie rzeczy w stanie nie pogorszonym oraz wydanie jej na żądanie osoby uprawnionej (w tym przypadku - właściciela). Zakresu odpowiedzialności nie zmniejsza często spotykana informacja: „za pozostawione rzeczy zakład nie odpowiada” lub o podobnej treści. Nie ulega wątpliwości, że w omawianym przypadku zakład nie wywiązał się z ciążącego na nim obowiązku sprawowania pieczy nad pozostawioną garderobą. Takie zachowanie rodzi odpowiedzialność za niewykonanie umowy. Granicą tej odpowiedzialności jest wysokość poniesionej szkody. Osoba poszkodowana powinna wezwać zakład do uiszczenia kwoty, będącej odpowiednikiem poniesionej szkody, a następnie, w sytuacji, gdy dłużnik nie spełni świadczenia, wystąpić do sądu z żądaniem odszkodowania za niewykonanie umowy przechowania (art. 471 Kodeksu cywilnego). Trudnym do ustalenia bedzie natomiast rozmiar szkody. Bowiem powinna Pani podać osobie, która jest zobowiązana do przechowywania ile środków pieniężnych znajdowało się w torebce.
  • Niezależnie od działań podjętych względem zakładu fryzjerskiego, należy zawiadomić policję o dokonanej kradzieży. Jeśli sprawca zostanie ujęty i będzie się toczyło przeciwko niemu postępowanie karne, można również wytoczyć przeciwko niemu tzw. powództwo cywilne tj. żądanie odszkodowania za szkody wynikłe z popełnienia przestępstwa. Z roszczeniem takim można wystąpić najpóźniej na pierwszej rozprawie, do momentu odczytania przez oskarżyciela aktu oskarżenia .

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika