Mandat za kolizję drogową

Pytanie:

"Miałem wypadek drogowy bez żadnych ofiar. Po prostu wpadłem w poślizg i wpadłem do rowu. Nie wzywałem policji. Na pogotowiu o wypadku została powiadomiona policja. Sprawa została skierowana do Sądu Grodzkiego z wnioskiem o ukaranie. Policjant twierdził że mandat zostanie wystawiony zaocznie (bez mojego udziału). W międzyczasie zostałem skierowany na badania psychotechniczne. Czy Sąd Grodzki oprócz mandatu może nakazać zatrzymanie prawa jazdy w moim przypadku. Tak mnie straszą znajomi którzy mieli również sprawę w sądzie grodzkim o spowodowanie wypadku gdzie była jedna ofiara a sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Ofierze nic się nie stało a sprawca się przyznał do popełnionego czynu i też miał (podobno) dostać mandat zaocznie. Czy mogę mieć obawy że w miom przypadku będzie podobnie czy raczej skończy się tylko mandatem. Bardzo się denerwuję tą sytuacją. "

Odpowiedź prawnika: Mandat za kolizję drogową

W postępowaniu mandatowym prowadzonym przez Policję można nałożyć mandat karny w postaci tzw. mandatu zaocznego. Mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy. Mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać. W przypadku jednak nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. We wniosku tym zaznacza się, że obwiniony nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podaje się także przyczyny takiego nieuiszczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że popełnione przez Pana wykroczenie zostało zakwalifikowane jako jedno z wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Zgodnie bowiem z art. 86 Kodeksu wykroczeń kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. W razie popełnienia takiego wykroczenia przez osobę prowadzącą pojazd można orzec również zakaz prowadzenia pojazdów. W związku z tym jest możliwe wydanie przez sąd grodzki orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Robinson 2018-04-16 02:54:27

    Przecież nikomu nie stworzono zagrożenia. Jeżeli jechał sam, nie było innych pojazdów, zdarzenie nie wyczerpuje znamion wykroczenia z art, 86$1 k,w, Nie było skutku. Nie było osoby, której zdarzenie mogłoby w jakikolwiek sposób zagrozic.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika