Najem lokalu a VAT

Pytanie:

Prowadzę działalność handlową, jestem podatnikiem VAT. Chciałabym wynająć lokal na cele mieszkalne lub cele użytkowe. Jaką stawką opodatkować ww. usługę?

Masz inne pytanie do prawnika?

28.8.2009

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Najem lokalu a VAT

Jeśli osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości (prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie), a przedmiotem najmu jest składnik jej prywatnego majątku (majątku nie związanego z działalnością gospodarczą), a dodatkowo jeszcze najem ten byłby  rozliczany na gruncie podatku dochodowego jako odrębne źródło przychodów, to nie powinno budzić wątpliwości, iż najem ten znajduje się poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT), a zatem nie ma konieczności rozliczania tego najmu w zakresie VAT.

Porady prawne

Jeśli jednak najem byłby wykonywany w zakresie działalności gospodarczej podatnika, to usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe są zwolnione z VAT (z mocy poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT). Najem w pozostałym zakresie (w szczególności na cele użytkowe) opodatkowany jest VAT w stawce 22%.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne