Karta Nauczyciela - wypowiedzenie

Pytanie:

"W lipcu tego roku powraca do mojego przedszkola nauczyciel z urlopu zdrowotnego. Po jego powrocie do pracy będzie więcej etatów niż przedszkole potrzebuje. Nauczyciele podlagają oprócz kodeksowi pracy także karcie nauczyciela. Jedynym paragrafem w karcie nauczyciela, który ewentualnie może być brany pod uwagę jest par. 20 ust. 1 pkt 2, jednakże w punkcie tym nie ma mowy o sytuacji gdy w placówce oświatowej jest przerost zatrudnienia. Czy mogę się powołać przy zwolnieniu nauczyciela na ten paragraf czy jest jeszcze inne rozwiązanie?"

Odpowiedź prawnika: Karta Nauczyciela - wypowiedzenie

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem może nastąpić w drodze wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca - szkoła - musi jednak okreslic przyczyne tegoż wypowiedzenia. Jeżeli przyczynami wypowiedzenia są okoliczności wskazane w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy karta nauczyciela (tj. częściowa likwidacja szkoły albo zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole albo zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela), podstawą wypowiedzenia umowy o prace bedzie właśnie ten przepis. Jeżeli zaś istnieje inna przyczyna wypowiedzenia stosunku pracy, wypowiedzenie powinno byc dokonane na podstawie art. 27 ust. 1 karty nauczyciela. W analizowanym przypadku wypowiedzenie powinno być dokonane jednak na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 karty nauczyciela, gdyż z przedstawionego zapytania wynika, że wystąpiły przesłanki określone w tym przepisie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika