Obowiązek podatkowy związku zawodowego

Pytanie:

Proszę o podanie podstawy prawnej, na mocy której związek zawodowy jako organizacja nie prowadząca działalności gospodarczej, jest zwolniona od płacenia podatku.

Masz inne pytanie do prawnika?

5.1.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Obowiązek podatkowy związku zawodowego

Przepisy nie przewidują zwolnienia podmiotowego dla związków zawodowych. Zamiast tego art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (do 31 grudnia 2004 r. art. 17 ust. 1 pkt 13 ustawy) zwalnia od podatku składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecz­nych i zawodowych - w części nie przeznaczonej na działalność gospodarczą (jest to więc zwolnienie przedmiotowe). W pozostałym zakresie, a więc w zakresie w jakim związki zawodowe uzyskują inne dochody niż zwolnione od podatku składki członkowskie (ewentualnie zwolnione od podatku) oraz w zakresie w jakim składki członkowskie są przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej - dochody związków zawodowych podlegają opodatkowaniu.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: