Odpowiedź prawnika: Obowiązki zakładu ubezpieczeń - likwidacja szkody
Powyższe kwestie, czyli poszczególne prawa i obowiązki stron umowy oraz osoby poszkodowanej, określają regulaminy, ogólne warunki umowy itp. - elementy stosunku prawnego. Należy więc przede wszystkim zapoznać się z postanowieniami umowy. W tym miejscu można jedynie wskazać, jakie są typowe (najczęściej spotykane w praktyce) zapisy w ogólnych warunkach umów ubezpieczenia, dotyczące działań związanych z tzw. likwidacją szkody. I tak w opisanym przypadku takim typowym i ważnym postanowieniem ogólnych warunków umowy jest zapis, zgodnie z którym zaspokojenie lub uznanie przez sprawcę szkody roszczenia o naprawienie szkody, które jest objęte ubezpieczeniem, nie ma skutków prawnych względem zakładu ubezpieczeń, jeśli ten zakład nie wyraził wcześniej zgody. Nie wydaje się więc wskazane w tej sytuacji dobrowolne zapłacenie odszkodowania sąsiadowi.

Co do obowiązków zakładu ubezpieczeń, to z reguły powinien on po otrzymaniu zawiadomienia od sprawcy szkody w określonym terminie (np. 7 czy 14 dni) podjąć postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości odszkodowania, a także do poinformować pisemnie lub drogą elektroniczną ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odszkodowania. Najczęściej też zakłady ubezpieczeń mają obowiązek poinformować zarówno sprawcę szkody, jak i poszkodowanego o rozpoczęciu powyższego postępowania.
Jednak w sytuacjach, gdy odszkodowanie nie przysługuje zakłady ubezpieczeń zobowiązują się do informowania o tym pisemnie osoby występującej z roszczeniem.
Ubezpieczającemu lub uprawnionemu z umowy ubezpieczenia przysługuje też co do zasady prawo do wniesienia pisemnej skargi bądź zażalenia, dotyczącej realizacji przez zakład ubezpieczeń umowy ubezpieczenia. Przy tym często przewidziany jest termin do odpowiedzi na taką skargę.
