Odpowiedzialność pracodawcy za błędy księgowej

Pytanie:

Kto odpowiada za ewentualne błędy pracy księgowej (wypełnianie druków US, ZUS; prowadzenie rozliczeń itd.). Słyszałem opinie, że nawet mimo zatrudnienia księgowej odpowiedzialny jest właściciel, ale nie rozumiałbym w takim wypadku zatrudniania księgowej skoro i tak musiałbym wszystko sprawdzać? Jak to wygląda w rzeczywistości - jak trzeba zatrudnić księgową, aby ona była odpowiedzialna za swoją pracę? Czy wystarczy np. umowa o pracę na 1/4 etatu?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.11.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność pracodawcy za błędy księgowej

Za prowadzenie ksiąg rachunkowych, a także rozliczeń z urzędami odpowiada podatnik bądź ubezpieczony bez względu na to, czy pracę tę wykonuje za niego wykwalifikowana księgowa, czy też zleca pracę odpowiedniej firmie rachunkowej.

Należy pamiętać, że zatrudnienie pracownika nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności za skutki wykonanej czy niewykonanej przez pracownika pracy. Co prawda istnieje odpowiedzialność pracownika za szkody wyrządzone pracodawcy, jednakże co do zasady to pracodawca odpowiada za skutki pracy swego pracownika. Odpowiedzialność ta jest niezależna od etatu, na który pracodawca zatrudnia pracownika. Porady prawne

p>
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne