Odprawa rentowa dla pracownika samorzÄ…dowego

Pytanie:

"Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest gminnym zakładem budżetowym. Zatrudniony w nim pracownik korzystał z zasiłku chorobowego (182 dni). Po jego wyczerpaniu nie uzyskał świadczenia rehabilitacyjnego i rozwiązano z nim umowę o pracę w trybie art. 53 KP w dniu 12.03.2010r. Obecnie do Zakładu pracy zgłosiła się wdowa po zmarłym w sierpniu 2010 r. pracowniku i zażądała wypłaty odprawy rentowej po zmarłym renciście. W ocenie Zakładu stosunek pracy w/w pracownika został rozwiązany przed złożeniem wniosku o rentę przez byłego pracownika we własnym zakresie, pracodawca nie był stroną w postępowaniu o przyznanie renty i nie składał wniosku w imieniu byłego pracownika. W związku z tym Zakład nie został powiadomiony o przyznaniu byłemu pracownikowi renty inwalidzkiej. Zakład nie miał takiej wiedzy, dlatego też nie miał podstaw do wypłaty takiego świadczenia. Obecnie już taką wiedzę posiadamy, gdyż wdowa przyniosła decyzję ZUS o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy. Biorąc pod uwagę, § 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych ( Dz. U. Nr 50 poz. 398 ) Cyt. \"Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy\". oraz Art. 36 ust. 2 Ustawy o pracownikach samorządowych( Dz. U. Nr 223 poz.,1458) , stoimy na stanowisku ,że pracownik nie mógł nabyć prawa do tej odprawy, gdyż nie został zwolniony z tytułu przejścia na rentę, tylko uzyskał tę decyzję dużo później, ale z datą wsteczną od 12.03.2010r. o czym Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie został poinformowany, ani przez ZUS ani przez zainteresowanego. Czy w tej sytuacji istnieje związek między ustaniem stosunku pracy i nabyciem renty z tytułu niezdolności do pracy? "

Odpowiedź prawnika: Odprawa rentowa dla pracownika samorządowego

Odprawa emerytalno-rentowa przysÅ‚uguje od pracodawcy wszystkim pracownikom, a wiÄ™c osobom Å›wiadczÄ…cym pracÄ™ na podstawie stosunku pracy. Kwestia wypÅ‚aty tego Å›wiadczenia unormowana jest w Kodeksie pracy, k.p. a nastÄ™pnie korzystniej uregulowana (w odniesieniu do jego wysokoÅ›ci) w przepisach branżowych (w tym wypadku w Ustawie o pracownikach samorzÄ…dowych, u.p.s. oraz przedmiotowym rozporzÄ…dzeniu pÅ‚acowym). Regulacja obecnego art. 36 u.p.s., w zakresie jednorazowej odprawy w zwiÄ…zku z przejÅ›ciem na rentÄ™, jest analogiczna do art. 21 u.p.s. z 2001 roku. Na kanwie tamtej regulacji, SÄ…d Najwyższy stwierdziÅ‚, że: pracownik samorzÄ…dowy nabywa prawo do odprawy pieniężnej przy przechodzeniu na rentÄ™, co oznacza, że do nabycia tego prawa wystarczajÄ…ce jest przejÅ›cie na emeryturÄ™ pozostajÄ…ce w zwiÄ…zku czasowym z ustaniem zatrudnienia (I PKN 172/2000). Istotne jest ustalenie charakteru zwiÄ…zku pomiÄ™dzy ustaniem stosunku pracy a przejÅ›ciem na rentÄ™ lub emeryturÄ™, albowiem ustawodawca go nie precyzuje. Przyjmuje siÄ™, że ów zwiÄ…zek nie wyczerpuje siÄ™ w zwiÄ…zku przyczynowym, gdy rozwiÄ…zanie stosunku pracy nastÄ™puje z powodu przejÅ›cia pracownika na emeryturÄ™ lub rentÄ™. Nie wyczerpuje siÄ™ on także w zwiÄ…zku czasowym, gdy rozwiÄ…zanie stosunku pracy zbiega siÄ™ w czasie z nabyciem prawa do emerytury lub renty (tak Jacek SkoczyÅ„ski [w:] Raczkowski MichaÅ‚, Gersdorf MaÅ‚gorzata, RÄ…czka Krzysztof, Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2010 rok). Omawiany zwiÄ…zek może mieć także charakter funkcjonalny, gdy rozwiÄ…zanie stosunku pracy nastÄ™puje przed ustaleniem prawa do danego Å›wiadczenia z ubezpieczenia spoÅ‚ecznego, a przyznanie pracownikowi prawa do tego Å›wiadczenia jest nastÄ™pstwem okolicznoÅ›ci, które miaÅ‚y miejsce przed rozwiÄ…zaniem stosunku pracy (por. B. Wagner, Kodeks pracy. Komentarz, 2009, s. 550). W uchwale SÄ…du Najwyższego z 7 stycznia 2000 r. (III ZP 18/99, LexPolonica nr 343925) stwierdzono, że "(...)pracownikowi, który przeszedÅ‚ na rentÄ™ inwalidzkÄ… (rentÄ™ z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy) po rozwiÄ…zaniu siÄ™ umowy o pracÄ™ na czas okreÅ›lony, przysÅ‚uguje jednorazowa odprawa pieniężna gdy pracownik staÅ‚ siÄ™ niezdolny do pracy wskutek choroby stwierdzonej w czasie zatrudnienia i prowadzÄ…cej, po nieprzerwanym okresie pobierania zasiÅ‚ku chorobowego, do przyznania mu renty" (por. także uchwaÅ‚Ä™ SN z 4 czerwca 1991 r., I PZP 17/91).

Jeżeli wiÄ™c niezdolność do pracy bÄ™dÄ…ca podstawÄ… przyznania renty powstaÅ‚a w czasie trwania stosunku pracy, a nastÄ™pnie rozwiÄ…zano z nim stosunek pracy nie z jego winy – pracownik nabywa prawo do Å›wiadczenia. PrzesÅ‚ankÄ… nabycia prawa do odprawy emerytalno-rentowej w pierwszej kolejnoÅ›ci jest bowiem speÅ‚nienie przez pracownika wymogów niezbÄ™dnych do nabycia prawa do renty lub emerytury, nastÄ™pnie musi dojść do ustania stosunku pracy i wreszcie musi istnieć zwiÄ…zek miÄ™dzy rozwiÄ…zaniem stosunku pracy a przejÅ›ciem na rentÄ™ lub emeryturÄ™ - sama decyzja wÅ‚aÅ›ciwego organu instytucji ubezpieczeniowej o przyznaniu pracownikowi jednego z tych Å›wiadczeÅ„ może zapaść zarówno przed, jak i po rozwiÄ…zaniu stosunku pracy. W zasadzie nabycie prawa do odprawy wyÅ‚Ä…cza jedynie dalsze zatrudnienie pracownika po przyznaniu renty (por. Wyrok SN z 13 wrzeÅ›nia 1988 r., I PRN 30/88).

W zwiÄ…zku z powyższym, w naszej ocenie zwiÄ…zek pomiÄ™dzy rozwiÄ…zaniem stosunku pracy a przejÅ›ciem na rentÄ™ w niniejszej sprawie zachodzi. W szczególnoÅ›ci, powoÅ‚any par. 9 rozporzÄ…dzenia pÅ‚acowego, traktuje jedynie o obowiÄ…zku wypÅ‚aty odprawy, a nie o prawie do jego nabycia, które, Å‚Ä…czy siÄ™ ze speÅ‚nieniem wyżej wymienionych przesÅ‚anek.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika