Opinia RODK a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Pytanie:

"Jestem od 2 lat w trakcie rozwodu, mąż 2 lata temu uciekł za granicę, mam córkę, żyję w nowym związku. Dostałam opinię Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego przy Sądzie Okręgowym, w którym m.in. jest napisane: "Uregulowanie sytuacji dziecka - przez orzeczenie rozwodu - zapewni jej poczucie stabilizacji i wychowania w pełnej rodzinie. Uważamy, że ojciec biologiczny powinien być pozbawiony władzy rodzicielskiej...". Kolejną rozprawę rozwodową mam za kilka miesięcy. Czy na tej rozprawie jest szansa na prawne pozbawienie praw rodzicielskich? Co oprócz opinii RODK jest potrzebne? Na badaniu przez RODK nie był obecny ojciec biologiczny - nieznane bylo miejsce jego pobytu. Obecnie wrócił do Polski - czy będzie ponowne badanie RODK?"

Odpowiedź prawnika: Opinia RODK a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, sąd w wyroku orzekającym rozwód obligatoryjnie orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. W związku z tym orzeczenie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej ojca, o ile zapadnie, na pewno znajdzie się w wyroku kończącym postępowanie rozwodowe. Opinia Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego na pewno ma niebagatelne znaczenia dla orzeczenia sądu, lecz warto pamiętać, że sąd orzeka na podstawie całego materiału dowodowego (np. na podstawie zeznań świadków) oraz swego doświadczenia, mając na względzie przede wszystkim dobro dziecka. Decyzja co do zasięgnięcia kolejnej opinii Ośrodka również należeć będzie do sądu, który zdecyduje, czy w obecnej sytuacji jest taka konieczność.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika