Pełnomocnictwo substytucyjne od adwokata

Pytanie:

"Mam umowę z adwokatem na reprezentowanie mnie na rozprawach o podział majątku. Odbyło się już kilka rozpraw. Obecnie mam informację, że zamiast "mojego" adwokata ma go zastępować jego pełnomocnik. Nie jestem z tego zadowolony. Czy bez wyraźnej mojej zgody może mnie reprezentować inny mecenas niż ten, z którym zawarłem umowę? Zaznaczam, że jest to spółka adwokacka. Według mojej oceny jego zastępca nie jest " tak dobry" i z tego powodu mam pewne obawy, czy przyjęta przez "mego " adwokata linia reprezentowania mnie będzie prowadzona w należyty sposób. Czy w sytuacji, gdy na rozprawie nie będzie " mego " adwokata, mogę wnioskować o przesunięcie rozprawy? Czy na rozprawie bez mojej zgody może mnie reprezentować inny adwokat lub aplikant ze spółki adwokackiej? "

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo substytucyjne od adwokata

Warto pamiętać o treści art. 91 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten przewiduje, że pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:

  1. wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
  2. wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
  3. udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;
  4. zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
  5. odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Wyznaczenie pełnomocnika substytucyjnego nie będzie przeto uzależnione od zgody zastępowanej strony, bowiem wynika ono z samego prawa. Podobnie jest z aplikantami, których uprawnienia do zastępowania adwokata lub radcy prawnego wynikają z przepisów Ustawy o radcach prawnych oraz Prawa o adwokaturze. Nie będzie Pan uprawniony do złożenia skutecznego wniosku o odroczenie rozprawy ze względu na brak pełnomocnika głównego, jeżeli stawi się na niej Pański pełnomocnik substytucyjny. Warto wszakże zauważyć, że może Pan żądać wykonywania usługi zastępstwa prawnego na określonym, zadowalającym poziomie i poczynić stosowne zastrzeżenie swojemu pełnomocnikowi. Wyznaczony przez Pana pełnomocnik będzie również odpowiedzialny za prawidłowość i rzetelność wykonania obowiązków przez jego substytuta (zastępcę). Możliwe jest także postanowienie w umowie z adwokatem, że w każdej sprawie ma Pana reprezentować właśnie ta osoba.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika