Podpis na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B

Pytanie:

"Czy na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B przesłanych do urzędu skarbowego może podpisywać się właściciel biura rachunkowego obsługującego podatnika, czy też lepiej byłoby - gdyby to sam podatnik się podpisał na tych dokumentach? Wiem, że ta kwestia budziła wiele kontrowersji. Proszę o naświetlenie tego problemu. "

Odpowiedź prawnika: Podpis na drukach PIT-36, PIT-11, PIT-8B

Rzeczywiście kwestia ta budziła dotąd wiele kontrowersji.

Deklaracje PIT-4 czy PIT-11 winny być podpisane przez osobę odpowiedzialną za obliczenie i pobranie podatku. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 30 lipca 2004 r. (Nr BI/005-0298/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/) czytamy, że „podmioty zlecające spółce z o.o. prowadzenie ksiąg rachunkowych, upoważniają je do dokonania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, a więc zasadnym jest podawanie w podanych powyżej pozycjach PIT-11 i PIT-4 danych personalnych i podpisów pracowników spółki, do obowiązków których faktycznie należy wykonywanie tych czynności”.

Nie wszystkie jednak organy podatkowe reprezentowały tak liberalne stanowisko. Efektem sporu jednego z podatników z organem podatkowym reprezentującym odmienne od powyższego stanowisko jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 18 kwietnia 2005 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1245/04; niepubl.), z którego wynika, że nie jest dopuszczalne podpisywanie deklaracji czy zeznań przez pełnomocnika. Po tym wyraku niektórzy twierdzili jednak, że wbrew pozorom wyrok powyższy niekoniecznie ma zastosowanie do omawianej sytuacji. Wyrok ten dotyczy bowiem przede wszystkim podpisywania zeznań (deklaracji) w imieniu podatników (płatników, inkasentów), podczas gdy deklaracje PIT-4 i PIT-11 zawierają oświadczenie płatnika lub osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku. Jest to zatem odmienna sytuacja od rozpatrywanej przez Sąd.

Tym niemniej, jeśli przyjąć stanowisko, że pracownik biura nie może podpisywać deklaracji PIT-4 i PIT-11 jako osoba odpowiedzialna za obliczenie i pobranie podatku oznacza to, że osobą tą winien być w omawianym przypadku Dyrektor Personalny, tj. osoba, która nadzoruje sprawy kadrowo-płacowe. Tę też osobę, w mojej ocenie, należałoby zgłosić do urzędu skarbowego jako osobę odpowiedzialną za naliczanie i odprowadzanie podatku.

Ostatnie słowo, jak na razie, w tej kwestii, zawiera ostateczny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 października 2005 r. (sygn. II GSK 196/05), który nie przyniósł zupełnie jasnej odpowiedzi. Sąd ten oddalił skargę kasacyjną Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Prawomocny zatem jest ww. wyrok I instancji, czyli  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wykluczający w ogóle możliwość podpisania zeznania podatkowego przez pełnomocnika za podatnika. NSA zalecił jednak przy tym badanie pełnomocnictw do podpisywania deklaracji w konkretnych sprawach, czy są dopuszczalne i zgodne z prawem, przez organ podatkowy, do którego zostanie złożona deklaracja. Możliwość podpisania i złożenia deklaracji przez pełnomocnika za podatnika jest zatem uzależniona od tego, czy taka była w konkretnym przypadku wola ustawodawcy. Trzeba zatem rozstrzygać indywidualnie, czy i który przepis daje pełnomocnikowi prawo podpisywania deklaracji w konkretnej sprawie. Wszystko więc dalej zależy od interpretacji poszczególnych organów podatkowych (urzędów skarbowych).

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika