Podważenie aktu darowizny

Pytanie:

Moja mama zmarła w 1996 roku. Rok przed śmiercią aktem darowizny podarowała mi działkę 4000m2, która stanowiła 1/5 masy spadkowej. Ponieważ wcześniej zmarł mój ojciec , a mam troje rodzeństwa, potrzebne było postępowanie spadkowe, które zostało przeprowadzone. Problem polega na tym, że do podziału nie powołana była moja siostra, która w tamtym czasie przebywała za granicą. Nadmieniam, że nie powołanie siostry nastąpiło za jej ustną zgodą. Czy moja siostra lub jej córka będą mogły kiedykolwiek podważyć legalność darowizny wobec nie powołania siostry w postępowaniu spadkowym do udziału w spadku?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podważenie aktu darowizny

Prawo spadkowe przewiduje możliwość odrzucenia spadku przez spadkobiercę. Skutkiem odrzucenia spadku jest wyłączenie odrzucającego od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Przy dziedziczeniu ustawowym dochodzą wówczas do dziedziczenia zstępni odrzucającego (gdy chodzi o dziecko spadkodawcy lub jego rodzeństwo). Odrzucenie spadku jest czynnością sformalizowaną – może zostać dokonane albo przed sądem albo przed notariuszem – ustnie albo pismem z podpisem urzędowo poświadczonym. Nie jest więc możliwe nie powołanie siostry do spadku za jej ustna zgodą. Zasadniczym pozostaje pytanie czy siostra została wymieniona przez Państwa w toku postępowania o dział spadku jako spadkobierca ustawowy – jest to tzw. zapewnienie składane przez pozostałych spadkobierców. Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem - za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi odpowiedzialność karna na podstawie przepisu art. 233 kk.

Podstawą zmiany stwierdzenia nabycia spadku jest przepis art. 679 kpc stanowiący, że dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.

Złożenie takiego wniosku nie jest ograniczone w czasie dla tych zainteresowanych, którzy nie byli uczestnikami postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika więc, że siostra (jak i jej córka – jako zainteresowana i mająca w tym interes prawny), ma prawo złożyć taki wniosek do sądu, przy czym złożenie wniosku nie jest ograniczone w czasie, jako że nie były uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. W takim przypadku sąd może zmienić prawomocne postanowienie, uwzględniając spadkobierców nie biorących dotychczas udziału w postępowaniu. Dokonana darowizna będzie więc brana pod uwagę, przy dziale spadku i ponownym obliczaniu wysokości udziałów spadkobierców w majątku spadkowym.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Zasadniczo podatek się należy Co do zasady podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy (w tym nieruchomości) znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych (np. użytkowania wieczystego, służebności gruntowej, (...)

Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

Na czym polega umowa darowizny? Poprzez zawarcie umowy darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Świadczenie na rzecz obdarowanego może w szczególności polegać na przeniesieniu określonych praw z majątku darczyńcy (...)

Testament najprostszym sposobem przekazania majątku - opinia prawna

Testament najprostszym sposobem przekazania majątku - opinia prawna

Stan faktyczny: Ciotka mojej Żony (siostra mojego Teścia) jest osobą samotną (wdowa, bezdzietna), posiada własnościowe mieszkanie spółdzielcze, które chce przekazać w formie darowizny mojemu Synowi, (który właśnie ukończył 18 lat) pod warunkiem, że w mieszkaniu tym będzie mógł zamieszkać (...)

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

Stan faktycznyPonad 10 lat temu zawarłam związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie mnie i mojemu mężowi, to znaczy darowali mnie, ale z zastrzeżeniem, że mieszkanie wchodzi do majątku wspólnego. Nie spisywaliśmy z mężem intercyzy. Obecnie toczy się w sądzie (...)

Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

  Stan faktyczny   Po śmierci mojej matki, jako spadkobierca ustawowy, założyłem w sądzie rejonowym we Wrocławiu sprawę o stwierdzenie nabycia spadku oraz poinformowałem sąd, że spadkiem zarządza bezprawnie wnuk zmarłej, nie dopuszczając do niego spadkobierców ustawowych. (...)

Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  Stan faktyczny   Kilka lat temu (około 4) rodzice podarowali córce dom jednorodzinny, który wyczerpywał cały ich majątek (sporządzono akt notarialny)). W akcie tym darczyńcy nie uwzględnili swojego syna (mojego jedynego brata). Zobowiązali mnie jednak (ustnie) do wypłacenia (...)

Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

  Stan faktyczny W styczniu 2007 r. zmarła moja matka. Jeszcze przed swoją śmiercią, pod koniec 2006 r., podarowała mojemu bratu nowy samochód i przepisała na niego mieszkanie. Drugie mieszkanie, które jest obecnie wynajmowane, miała przepisać na mnie. Chciała za życia podzielić (...)

Taksa notarialna - aktualne stawki 2018

Taksa notarialna - aktualne stawki 2018

Taksa notarialna to maksymalna wysokość opłaty pobieranej przez notariusza za dokonanie określonej czynności notarialnej. Stawki taksy ustalane są drogą rozporządzenia przez ministra i obowiązują na terenie całego kraju.  Opłaty notarialne zróżnicowane są w zależności (...)

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Na czym polega ulga mieszkaniowa? Tzw. ulga mieszkaniowa została uregulowana w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Polega ona na tym, że w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nierucho­mość, (...)

Ostrożnie z optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych

Ostrożnie z optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych

Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych 26 czerwca 2017 r. na stronie Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych (Nr 004/17). Resort (...)

Umowny dział spadku

Umowny dział spadku

Jeżeli spadek przypadł więcej niż jednemu spadkobiercy, to od momentu śmierci spadkodawcy jego majątek staje się współwłasnością wszystkich spadkobierców w odpowiednich częściach, które są określone w testamencie lub wynikają z ustawy. Aby każdy z nich mógł (...)

Kupujemy mieszkanie - u notariusza

Kupujemy mieszkanie - u notariusza

Wizyta u notariusza to ostatni etap procedury zakupu mieszkania np. od dewelopera i etap konieczny – przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nieważne. Jakie dokumenty trzeba ze sobą wziąć oraz co powinien przedłożyć deweloper?  Kupujący (...)

Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?

Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?

Kto podlega podatkowi od darowizny? Podlegają mu osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio (...)

Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z darowizną samochodu. Porada zajmuje (...)

Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

Stan faktycznyMoja mama jest jedynym właścicielem (bez współwłasności małżeńskiej) nieruchomości niezabudowanej o wartości ok. 86.000 PLN, intencją Mamy jest "przekazanie" nieruchomości Synowi (wyłącznie Synowi bez ustawowej współwłasności małżeńskiej), darowizna (...)

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

Stan faktyczny Rodzice chcą mi podarować 200 000 zł, które przeznaczę na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup swojego pierwszego mieszkania. Jakie grożą mi konsekwencję jeśli nie zgłoszę tej darowizny do urzędu skarbowego? Pracuję od ok. 7 lat i moje zarobki wynoszą ok. 90 tys. rocznie, (...)

Majątek wspólny małżonków

Majątek wspólny małżonków

Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład (...)

Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

Stan faktyczny Moi rodzice chcą podarować mojej siostrze (swojej córce) kwotę wystarczająca na zakup działki i budowę niewielkiego domu. Jakie obciążenia podatkowe są związane z darowizną pieniężną? Jaki podatek musiałaby ona zapłacić, gdyby rodzice kupili działkę i wybudowali dom (...)

Porządek w wymiarze sprawiedliwości

Porządek w wymiarze sprawiedliwości

Sejm ostatecznie przyjął ustawę gwarantującą konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości Sejm nie zgodził się 23 stycznia 2020 r. na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - (...)

Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

Stan faktyczny Moi rodzice mają dwoje dzieci: mnie i brata. Brat w wieku 20 lat ożenił się i wyprowadził (26 lat temu), ja wyszłam za mąż i zostałam z rodzicami w domu. Rodzice 12 września 1996 r. notarialnie przepisali mi działkę z domem w formie darowizny. Zapłaciłam od tego podatek, (...)

Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  Stan faktyczny   Po opłaceniu pełnego wkładu budowlanego w celu otrzymania własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego teściowa przekazała Aktem Notarialnym na podstawie Umowy Darowizny swoje mieszkanie o powierzchni użytkowej 50,78m2 mojej córce. Wspomniana (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Darowizna na rzecz syna

Darowizna na rzecz syna

Mieszkam w raz z mężem w Niemczech. Za niedługo mój syn spodziewa się dziecka. Chcieliśmy mu przelać euro na konto . W jaki sposób zrobić to w zgodzie z prawem? Niniejsza opinia prawna została (...)

Podważenie umowy darowizny

Podważenie umowy darowizny

Przed rozwodem aktem notarialnym małżonkowie podarowali córce nieruchomość (dom mieszkalny, zabudowania gospodarcze, ogród). Jednocześnie zobowiązali córkę do ustanowienia służebności osobistej (...)

Czy darowizna np 25.000 trzeba przekazywać aktem notarialnym?

Czy darowizna np 25.000 trzeba przekazywać aktem notarialnym?

Rodzice mają chęć przekazać mi pewną kwotę pieniędzy. Czy darowizna np 25.000 trzeba przekazywać aktem notarialnym? Umowa darowizny, dzięki której darczyńca (tu: rodzice) zobowiązują się (...)

Wydanie nieruchomości obdarowanemu

Wydanie nieruchomości obdarowanemu

Czy sytuacja prawna obdarowanego nieruchomością na podstawie umowy darowizny w przypadku umieszenia w niej terminu i oświadczenia, że nieruchomość została wydana np. 5 lat przed podpisaniem umowy (...)

Umowa darowizny, a majątki małżonków

Umowa darowizny, a majątki małżonków

Rodzice mają chęć przekazać mi pewną kwotę pieniędzy. Czy darowizna nie przekazana aktem notarialnym może wchodzić do mojego majątku osobistego, a nie wspólnego z małżonkiem? Jak musi być (...)

Podział ruchomości po rozwodzie - samochód

Podział ruchomości po rozwodzie - samochód

Od czerwca 2009 r. jesteśmy po rozwodzie. W trakcie małżeństwa nabyliśmy samochód i w dowodzie rejestracyjnym byliśmy współwłaścicielami. Obecnie mąż chce się zrzec praw do samochodu na moją (...)

Forma umowy darowizny udziałów w spółce

Forma umowy darowizny udziałów w spółce

Ojciec chce podarować synowi kilka udziałów w spółce z o.o., której jest prezesem zarządu. Czy umowa darowizny musi być sporządzona w formie aktu notarialnego czy wystarczy forma zwykła pisemna? (...)

Podatek od darowizny rodziców dla dziecka

Podatek od darowizny rodziców dla dziecka

Rodzice darują swojemu dziecku mieszkanie warte 250 tys. PLN i gotówkę w kwocie 200 tys. PLN. Jaki podatek musi zapłacić dziecko od darowanego mu przez rodziców mieszkania i pieniędzy? Proszę podać (...)

Opodatkowanie darowizny od matki

Opodatkowanie darowizny od matki

Pan X dostaje darowiznę pieniężną od swojej matki. Kiedy wg przepisów obowiązującego prawa Pan X musi zgłosić do urzędu skarbowego fakt otrzymania tej darowizny? Kiedy Pan X musi odprowadzić (...)

Zobowiązany do zapłaty podatku od umowy darowizny

Zobowiązany do zapłaty podatku od umowy darowizny

Ustawa stwierdza, że obowiązek zapłaty podatku od darowizny obejmuje solidarnie darczyńcę i obdarowanego (nie jest to dosłowny cytat). 1 - Jednak, czy możliwe jest zapłacenie całości takiego (...)

Roszczenie o zachowek a darowizna

Roszczenie o zachowek a darowizna

Moja matka dokonała aktu darowizny kamienicy na rzecz brata. Spadkobiercami po matce jest brat oraz ja, ojciec nie żyje. Jaka w moim przypadku będzie wielkość zachowku w stosunku do wartości kamienicy (...)

Kwota zwolniona od podatku od spadków i darowizn

Kwota zwolniona od podatku od spadków i darowizn

1.Czy jest określona łączna kwota, jaką jedna osoba może przyjąć w formie darowizny bez podatku w ciągu 5 lat od kilku osób? 2.Czy umowy darowizn w kwotach wolnych od podatku muszą być zarejestrowane, (...)

Darowizna żony dla męża

Darowizna żony dla męża

Moją żona otrzymała w formie darowizny od moich rodziców mieszkanie. Stało się to niestety jej majątkiem odrębnym. Później nastąpiła sprzedaż i kupno większego mieszkania, które jest również (...)

Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania

Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania

W 1993 roku została sporządzona umowa notarialna darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Czy fakt, że darczyńca do chwili obecnej mieszka i jest zameldowany w tym (...)

Darowizna mieszkania spółdzielczego

Darowizna mieszkania spółdzielczego

Moi rodzice darowali mojej siostrze poprzez akt notarialny mieszkanie własnościowe którego byli właścicielami. Aktu darowizny dokonali nie uwzględniając mojej osoby ani nie powiadamiając mnie o (...)

FORUM PRAWNE

Darowizna

Darowizna Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac i jak ich uniknac. (Piotr) Podatek (...)

Darowizna mieszkania

Darowizna mieszkania Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj brat zmarł poł roku temu.Zostawił (...)

Darowizna przed śmiercią a zachowek

Darowizna przed śmiercią a zachowek Witam Bardzo Was proszę o pomoc. Babcia 3 lata temu za zywota zapisala mi umową darowizny mieszkanie. babcia po smierci dziadka byla jeynym włascicielem gdyz tata (...)

Podatek od darowizny

Podatek od darowizny Czy mogę zamienić mieszkanie, ktore otrzymałam w darowiźnie na mieszkanie w innej dzielnicy? Z podatku zostałam zwolniona przez U.S. Czy mogę zachować ulgę od podatku? (Katia) (...)

zachowek

zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...)

rozszerzenie wspólności majatkowej o dochód ze spraedaży nieruchomości

rozszerzenie wspólności majatkowej o dochód ze spraedaży nieruchomości jakiś czas temu dostałem poradę, że najlepszym sposobem na włączenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości do majątku wpólnego (...)

darowizna - jakie koszty?

darowizna - jakie koszty? witam babcia chciałabym w formie darowizny zapisac mi parter w domu pietrowym (dodam ze pietro jest juz podzielone po smierci dziadka babcia dysponuje reszta domu). Jestem pelnoletnia (...)

Zachowek dla wnuków

Zachowek dla wnuków Witam. Moje pytanie związane jest z następującą sytuacją. Moja babcia w testamencie cały swój majątek przepisała na mnie i mojego brata. Wydziedziczyła równiez swojego syna. (...)

Przepisanie nieruchomosci

Przepisanie nieruchomosci Nieruchomosc (dzialka z domem w budowie)nalezala kiedys do rodzicow mojej zony w czesci pol tesc, pol tesciowa.Tesciowej sie zmarlo i wyrokiem sadu jej czesc te 0,5 zostalo podzielona (...)

długi darczyńcy a darowizna mieszkania

długi darczyńcy a darowizna mieszkania Witam serdecznie! Mam następującą kwestię, od jakiegoś czasu mocno mnie frapującą: Moja babcia narobiła długów i w 2009 r. doszła do momentu, kiedy zaczęły (...)

Darowizna Babcia - Wnuk - Mieszkanie

Darowizna Babcia - Wnuk - Mieszkanie Witam. Moja Babcia wyraziła chęć przekazania mi swego 50m2 mieszkania w darowiźnie. Wobec powyższego najpierw należało owe mieszkanie wykupić od gminy, co też (...)

Porady prawne