Rozwód bez orzekania o winie a wspólne mieszkanie

Pytanie:

"Małżeństwo rozpadło się z winy żony. Chcę wystąpić o rozwód bez orzekania o winie, w zamian żona zadeklarowała, że wymelduje się z mieszkania stanowiącego moją własność odrębną. Czy mogę się jakoś zabezpieczyć przed zmianą zdania żony w trakcie procesu? Czy tą deklarację należy wpisać w treść pozwu? Czy w trakcie procesu można zażądać orzeczenia o winie (przy pozwie bez orzekania o winie)?"

Odpowiedź prawnika: Rozwód bez orzekania o winie a wspólne mieszkanie

Pozew o rozwód i ewentualne wymeldowanie się z mieszkania jednego z małżonków to dwie sprawy de facto nie mające ze sobą nic wspólnego. Żądania wymeldowania się przez żonę, czy też twierdzenia, iż złożyła ona taką deklarację nie powienien Pan zawierać w pozwie o rozwód, gdyż nie to jest przedmiotem postępowania rozwodowego. Nie sposób także wskazać Panu właściwego z punktu widzenia prawa sposobu "zabezpieczenia", gdyż takowy nie istnieje. Proszę pamiętać, iż sąd nie będzie orzekał o winie rozkładu pożycia małżeńskiego tylko wtedy, gdy oboje Państwo tego [*zgodnie*] zażądacie. W przeciwnym wypadku będzie musiał podjąć rozstrzygnięcie także w tej materii. Jeżeli chodzi o to, czy może Pan w trakcie postępowania żądać orzekania o winie, mimo, iż wcześniej wniósł Pan pozew z żądaniem o nieorzekaniu o winie, to w praktyce postępowania cywilnego jest to po prostu zmiana powództwa, która jest oczywiście dopuszczalna.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika