Odpowiedź prawnika: Porządek dziedziczenia
Jeżeli sąd przyznał drugiemu mężowi babci pewne przedmioty ze spadku po jego żonie, stanowią one jego własność, wchodzą w skład jego majątku. Oznacza to, że po jego śmierci odziedziczą je jego spadkobiercy - testamentowi lub ustawowi. W tym przypadku obojętne jest z jakiego źródła pochodziły te przedmioty. Doniosły jest tutaj sam fakt przejścia własności. Podsumowując, córki mogą nabyć spadek po ojcu (mężu babci) zarówno w drodze dziedziczenia testamentowego jak i ustawowego.

Zarówno Pan jak i pana matka nie dziedziczą po mężu babci. Do dziedziczenia w tym przypadku w pierwszej kolejności powołane są jego dzieci i małżonek, jeżeli po śmierci babci ponownie się ożenił. Jeżeli zaś zdarzenie takie nie miało miejsca, cały majątek męża babci zostanie podzielony między jego córki.
Zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego, do rozporządzania rzeczą potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Takie czynności jak sprzedaż czy zamiana należą właśnie do grupy czynności rozporządzających. Jeżeli zgody wszystkich współwłaścicieli nie uda się uzyskać (tak jak w przedstawionej sytuacji), to pozostali współwłaściciele, o ile przypada im co najmniej połowa udziałów, mogą żądać rozstrzygnięcia w tej sprawie przez sąd.
Jeżeli przedmiotem postępowania spadkowego nie był udział w nieruchomości, a należał on do zmarłego, nie oznacza to, że jego spadkobiercy nie mają żadnych praw. Oznacza to tylko tyle, że nieruchomości tej nie objął dział spadku. Konsekwencje tego stanu rzeczy są takie, że wspomniana ¼ nieruchomości stanowi współwłasność wszystkich córek męża babci (jeżeli są one jedynymi spadkobiercami). W tym wypadku mogą one w każdej chwili dokonać działu spadku, nawet na mocy umowy. Dział nie jest jednak konieczny. Jeżeli nie zostanie on przeprowadzony, będą one mogły dalej wykonywać prawa przysługujące współwłaścicielowi.
Potrącenie w tym wypadku nie jest możliwe, ponieważ nie dziedziczą Państwo po mężu babci.
W tym wypadku nie można rozliczyć kosztów remontu podczas postępowania spadkowego, gdyż cała nieruchomość nie stanowi przedmiotu tego postępowania. Jego przedmiotem jest tylko udział we współwłasności budynku (¼). W grę wchodzić będą tutaj wobec tego przepisy dotyczące współwłasności. To czy zgoda córek męża babci będzie w tym wypadku wymagana zależy od skali prac remontowych koniecznych do wykonania.
