Odpowiedź prawnika: Paszport dla dziecka bez zgody rodzica
Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia (chyba że na uzasadniony wniosek rodziców). Dziecku może być natomiast wyrobiony paszport.
Zgodnie z ustawą o dokumentach paszportowych w imieniu małoletniego wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składają rodzice wspólnie, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego.

Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego oraz odbiór dokumentu paszportowego następuje osobiście. Obecność małoletniego lub osoby ubezwłasnowolnionej jest wymagana przy składaniu wniosku o wydanie dla nich dokumentu paszportowego. Odbioru dokumentu paszportowego dla małoletniego może dokonać jeden z rodziców lub opiekunów. Małoletni lub osoba ubezwłasnowolniona, którzy ukończyli 13 lat, odbierają ten dokument osobiście, w obecności przynajmniej jednego z rodziców lub opiekunów.
W celu uzyskania orzeczenie powinna Pani skierować wniosek do sądu rejonowego ze względu na Państwa (Pani i dziecka) miejsce zamieszkania. We wniosku należy zwrócić się o zgodę sądu na wydanie dla dziecka paszportu, w braku zgody ojca. Jeśli ojciec w ogóle sprzeciwiłby się wyjazdowi dzieci za granicę, to należałoby również o tę kwestię uzupełnić wniosek (wyjazd dziecka za granicę jest na ogół istotną sprawą, w której rodzice powinni decydować wspólnie). Ojciec jest uczestnikiem tego postępowania, natomiast dziecko nie. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 40 zł (art. 23 ustawy o kosztach sądowych).
