Przejęcie działki

Pytanie:

"Na wniosek właściciela nieruchomości został dokonany podział geodezyjny. W wyniku tego podziału została wydzielona działka pod drogę publiczną. Działka ta na podstawie ostatecznej decyzji podziałowej, zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, przeszła na własność gminy. Właściwy organ, zgodnie z art. 98 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, złożył niosek o ujawnienie w księdze wieczystej praw gminy w stosunku do działki wydzielonej pod drogę. Z zawiadomienia z sądu wieczystoksięgowego ujawniającego prawa gminy do wydzielonej działki wynika, że w dziale III KW ujawniono przeniesienie z urzędu służebność gruntową do współobciążenia a w dziale IV wpisano hipotekę umowną kaucyjną w odpowiedniej kwocie. Czy w przypadku przejęcia na własność przez gminę nieruchomości wydzielonej pod drogę (przejęcie z mocy prawa) ograniczone prawa rzeczowe jakimi są hipoteka i służebność nie wygasają z dniem, w którym decyzja staje się ostateczna (tak jak jest to uregulowane w art. 12 ust 4c ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych Dz. U. z 2003 r Nr 80, poz. 721 ze zm)?"

Odpowiedź prawnika: Przejęcie działki

Ograniczone prawa rzeczowe wygasajÄ… jedynie przy przeprowadzaniu postÄ™powania uregulowanego w ustawie Szczególne zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. W przypadku inwestycji gminnej proces budowy drogi poczÄ…tkuje starosta, który wydaje decyzjÄ™ o zezwoleniu na realizacjÄ™ inwestycji drogowej na wniosek wÅ‚aÅ›ciwego zarzÄ…dcy drogi. Dalej przygotowanie budowy drogi przebiega zgodnie z kolejnymi wskazaniami ustawy. Ustawa gwarantuje też poruszone przez PaÅ„stwa wygaÅ›niÄ™cie ograniczonych praw rzeczowych.

W przypadku jednak, gdy inwestycja drogowa jest nastÄ™pstwem podziaÅ‚u i przejÄ™cia nieruchomoÅ›ci, nie zaÅ› to planowana i przeprowadzana zgodnie z przywoÅ‚anÄ… inwestycja drogowa spowodowaÅ‚a konieczność przejÄ™cia nieruchomoÅ›ci pod drogÄ™ – przepis ten nie może mieć zastosowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika