Przekazanie sprawy do innej jednostki Policji

Pytanie:

Około miesiąca temu mój tata jadąc na rowerze do domu zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku okazał się 19-letni syn policjanta miejscowej policji. Sprawa jest prowadzona na tym samym posterunku, na którym pracuje ojciec sprawcy wypadku i obawiamy się, że manipulowane będą fakty związane z tym wydarzeniem. Pewnie sprawca ma pełny wgląd do dokumentacji, a my nie posiadamy prawie żadnych informacji (policja może pokaże nam dokumenty przed samą sprawą, żebyśmy mogli się z tym zapoznać, ale powiedziano nam również, że sprawa może być umorzona). Czy możemy przenieść dokumenty i prowadzenie tej sprawy do innego komisariatu, jak to zrobić i czy to ma jeszcze sens, ponieważ minęło 4 tygodnie od momentu prowadzenia tej sprawy? Mama moje sugeruje, żeby poczekać, aż będą wszystkie dokumenty i opinia biegłego, ale czy wtedy nie będzie za późno?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.11.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przekazanie sprawy do innej jednostki Policji

W postępowaniu karnym istnieje możliwość wyłączenia konkretnej osoby prowadzącej postępowanie przygotowawcze (art. 47 § 1 kpk). Nie można natomiast wyłączyć całej jednostki (komendy) Policji. Z mocy prawa wyłączona jest osoba, która jest krewnym w linii prostej podejrzanego (np. ojciec). Inny funkcjonariusz, który pracuje w tej samej jednostce Policji, może być co najwyżej wyłączony na wniosek stron, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. O wyłączeniu orzeka prokurator nadzorujący postępowanie i to do niego należy skierować wniosek. Można w jednym wniosku wnosić o wyłączenie więcej niż jednej osoby, ale trzeba je konkretnie wskazać z imienia i nazwiska, a także uprawdopodobnić przyczyny wyłączenia odnoszące się do każdej z nich. Jeżeli z powodu wyłączenia policjantów rozpoznanie w danej jednostce Policji nie będzie możliwe, sprawa zostanie przekazana innej jednostce.

Porady prawne

Przepisy o wyłączeniu osoby prowadzącej postępowanie odsyłają do przepisów o wyłączeniu sędziego, a te z kolei stanowią, iż wniosek o wyłączenie można złożyć do chwili rozpoczęcia przewodu sądowego (odczytania aktu oskarżenia na rozprawie). Oznacza to, że wniosek o wyłączenie osoby prowadzącej postępowanie przygotowawcze można zgłosić w toku całego tego postępowania.

Istnieje także jeszcze jedna możliwość. Otóż stosownie do § 12 zarządzenie nr 1426 Komendanta Głównego Policji z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie metodyki wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych przez służby policyjne wyznaczone do wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców w szczególnie uzasadnionych przypadkach kierownik nadrzędnej jednostki Policji może z inicjatywy własnej lub na polecenie kierownika powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury przekazać sprawę innej podległej jednostce Policji, która nie jest właściwa miejscowo do prowadzenia postępowania. Przepis nie przewiduje tu możliwości działania na wniosek stron, ale można do w/w podmiotom zwrócić uwagę na okoliczności, które uzasadniają przekazanie sprawy.

Proszę pamiętać, że na ewentualne postanowienie o umorzeniu postępowania pokrzywdzonym służy zażalenie, które rozpoznaje sąd.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Fryzjer ponad obostrzeniami...

Fryzjer ponad obostrzeniami...

WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki (...)

Który sąd osądzi przestępcę?

Który sąd osądzi przestępcę?

  Rozdział 1 działu II Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) określa właściwość i skład sądu karnego. W których sprawach orzeka sąd rejonowy? Właściwość sądów jest wyznaczana przez przedmiot orzekania, a nie przez ilość wysiłku organizacyjnego czy intelektualnego, (...)

Zmiany w prokuraturach

Zmiany w prokuraturach

Z dniem 12 lipca 2007 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Co będzie wolno prokuratorowi przełożonemu? Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o prokuraturze, prokurator przełożony uprawniony będzie (...)

Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?

Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?

Kto może składać skargi i wnioski i do jakich instytucji?  Wedle art. 63 Konstytucji RP, „Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych (...)

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie częściowego współponoszenia kosztów pobytu (...)

Kontrola administracji

Kontrola administracji

  Kontrola administracji publicznej Administracja publiczna, będąc władzą, winna całym swym bytem i działalnością opierać się na obowiązującym prawie. Problematyka kontroli administracji publicznej (w tym samorządu terytorialnego) mieści się w nauce prawa administracyjnego. Kontrola (...)

Mienie PKP

Mienie PKP

Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)

Jak zostać pracownikiem ochrony?

Jak zostać pracownikiem ochrony?

  Kto może zajmować się ochroną osób i mienia?    Zgodnie przepisami, zadania ochrony osób i mienia realizowane przez wewnętrzne służby ochrony (czyli uzbrojone i umundurowane zespoły pracowników przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, powołane (...)

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

Kto może przybyć do Polski w ramach repatriacji?

Pojęcie repatrianta Repatriantem jest osoba, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej wydanej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe. Co reguluje ustawa o repatriacji? Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji określa (...)

Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?

Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?

  Kto może zaskarżyć decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego? Uprawnionym do wniesienia skargi jest: każdy, kto ma w tym interes prawny (skarga musi więc dotyczyć jego „własnej sprawy administracyjnej”, czyli przewidzianej w przepisach prawa administracyjnego (...)

Czy wiesz, czego możesz domagać się od organów ścigania będąc pokrzywdzonym?

Czy wiesz, czego możesz domagać się od organów ścigania będąc pokrzywdzonym?

  Status pokrzywdzonego musiał zostać określony przepisami, ponieważ „ofiarą przestępstwa” niestety może zostać każdy z nas. Dokładniej rzecz ujmując pokrzywdzonym może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Kto posiada status pokrzywdzonego w rozumieniu polskich (...)

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

Kiedy występuje niepelnosprawność? Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia (...)

W sprawie braku zainteresowania Policji sytuacją osób pokrzywdzonych - ofiar przemocy domowej

W sprawie braku zainteresowania Policji sytuacją osób pokrzywdzonych - ofiar przemocy domowej

25 czerwca 2008 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Komendanta Głównego Policji w sprawie braku zainteresowania Policji sytuacją osób pokrzywdzonych - ofiar przemocy domowej. Poniżej treść jego pisma: Spośród wpływających do mnie wniosków (...)

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Pomoc materialna dla studentów w roku akademickim 2018/2019 Oprócz przepisów powszechnie obowiązujących, przyznawanie pomocy materialnej dla studentów finansowanej z budżetu państwa reguluje także szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Poniżej przedstawiono główne, pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki. Obowiązki (...)

Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca na terytorium Polski

Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca na terytorium Polski

Jesteś przedsiębiorcą, masz firmę w Polsce i chcesz zatrudnić cudzoziemca spoza UE, EOG lub Szwajcarii? Musisz najpierw uzyskać zezwolenie na wykonywanie przez niego pracy typu A lub B. Dowiedz się, czym różnią się te zezwolenia i jak je uzyskać. Jak załatwić sprawę? Sprawę można (...)

Zmiany zasad udzielania ulg w spłacie niepodatkowych należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym i publicznoprawnym

Zmiany zasad udzielania ulg w spłacie niepodatkowych należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym i publicznoprawnym

Zmiany w ustawie o finansach publicznych Nowe przepisy w ustawie o finansach publicznych dotyczą m.in. udzielania ulg w spłacie należności o charakterze cywilnoprawnym. Ustawa uchyla przepisy w zakresie dokumentów audytowych, udostępnianych w trybie dostępu do informacji publicznej, (...)

NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu

NSA o podatku od gruntów objętych służebnością przesyłu

Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa, znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nie musiał płacić podatku od nieruchomości (...)

Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

Czym jest urlop okolicznościowy? Urlop okolicznościowy to zwolnienie z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. Komu pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego? (...)

Projekt ustawy zwiększającej bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych

Projekt ustawy zwiększającej bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera, przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Czemu mają służyć zmiany? Wprowadzenie w życie nowych przepisów ma na celu przede wszystkim zagwarantowanie pasażerom (...)

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przekazanie sprawy do innej prokuratury a policja

Przekazanie sprawy do innej prokuratury a policja

Pełnomocnik pokrzywdzonego złożył zawiadomienie do prokuratury. Ponieważ jednak pokrzywdzony znany jest prokuratorom tej prokuratury (za miejsce popełnienia przestępstwa uznano miejsce zamieszkania pokrzywdzonego i do prokuratury w tym mieście przekazano zawiadomienie), więc prokurator okręgowy (...)

Oddelegowanie policjanta

Oddelegowanie policjanta

Czy policjant może być oddelegowany do innej jednostki? Oddelegowanie policjanta do czasowego pełnienia funkcji w innej miejscowości następuje na  podstawie art. 36 ustawy o Policji. Przepis ten stanowi, że policjant może być przeniesiony do pełnienia służby albo delegowany do czasowego (...)

Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

Co mogę zrobić jeśli względem mnie rozpowszechniane są krzywdzące pomówienia, które mają na celu zniesławienie mojej osoby w pracy? Niniejsza porada prawna została sporządzona w oparciu o następujące akty prawne:   Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93) (...)

Nadzór w jednostkach prokuratury

Nadzór w jednostkach prokuratury

Do Prokuratury Krajowej, wysłałem wniosek o objęcie nadzorem służbowym postępowania lokalnej Prokuratury Rejonowej. Ile czasu wg. przepisów ma Prokuratura Krajowa na udzielenie mi odpowiedzi oraz objęcie nadzorem postępowania? Proszę o przytoczenie przepisów. Kwestie związane z nadzorem (...)

Poszukiwania zaginionej osoby

Poszukiwania zaginionej osoby

Jeżeli zgłaszam na policję zaginięcie żony z dziećmi, to jakie prawo administracyjne nakazuje funkcjonariuszom poszukiwania i jakie czynności prawnych powinni dokonać? O ile wiem jest trzy stopniowy podział wyznaczający poszukiwania osoby zaginionej. Kwestie prowadzenia poszukiwań reguluje (...)

Podstawa wpisu do ewidencji punktów karnych

Podstawa wpisu do ewidencji punktów karnych

Jakie akty są podstawą wpisu do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego: § 4. 1. Wpisu ostatecznego (...)

Skutki niewłaściwego delegowania sędziego

Skutki niewłaściwego delegowania sędziego

W związku z protestem w Szczecinie dotyczącym niewłaściwie delegowanych sędziów proszę o informacje: Jak powinna wyglądać \"prawidłowa delegacja\" sędziego i czy wystarczy podpis prezesa sądu, do którego sędzia został delegowany, czy na delegacji powinien też być podpis imienny osoby (...)

Zasady odpowiedzialności księgowego

Zasady odpowiedzialności księgowego

Główny Księgowy spółki z o.o. podpisał wraz z umową o pracę "zakres obowiązków i odpowiedzialności". Dokument ten jest podzielony na dwie części: "zakres prac i obowiązków" oraz "zakres odpowiedzialności". "Zakres prac i obowiązków" zawiera m.in. następujące punkty: prowadzenie księgowości (...)

Wypowiedzenie najmu przez gminę

Wypowiedzenie najmu przez gminę

Czy skoro przydział na mieszkanie komunalne otrzymałam skierowaniem kierownika jednostki (Komendanta Policji), gdyż wówczas to mieszkanie było w dyspozycji Komendy Policji, to czy obecnie mogę mieć inne mieszkanie własnościowe? Zaznaczam, że podczas załatwiania procedury związanej z chęcią (...)

Zaskarżenie przekazania sprawy przez komornika

Zaskarżenie przekazania sprawy przez komornika

Komornik wydał postanowienie o przekazaniu sprawy do innego komornika ze względu na przeprowadzenie się dłużnika do innej dzielnicy. Nie jest to prawdą, bo dłużnik się wcale nie przeprowadził i wprowadził komornika w błąd. Jakie przysługują możliwości zaskarżenia takiego postanowienia (...)

Przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia

Przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia

Jeśli organ wyższej instancji uchylił decyzję organu niższej instancji odmawiającą stwierdzenia nieważności (na podstawie art.156 k.p.a.) innej decyzji administracyjnej, to jakie są konsekwencje takiej sytuacji i jaką teraz należy przyjąć procedurę w kwestii stwierdzenia nieważności (...)

Przedawnienie należności z izby wytrzeźwień

Przedawnienie należności z izby wytrzeźwień

Jaki jest okres przedawnienia roszczeń za pobyt w izbie wytrzeźwień (została wystawione faktura VAT za pobyt i od 2 lat jest nieopłacona)? Czy zgodnie z przepisami unijnymi izby wytrzeźwień będą istnieć nadal? Podobno przepisy unijne nie przewidują takiej instytucji? Zgodnie z rozporządzeniem (...)

Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Czy policjant skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne spowodowanie śmierci może nadal pracować w policji? Rowerzysta zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku był kierowca - policjant (nie był na służbie). Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość kierowcy, który jadąc na (...)

Zmiana i uchylenie wyroku

Zmiana i uchylenie wyroku

Przeciwnik złożył apelację wnosząc o zmianę wyroku. Czy mimo takiego wniosku sąd II instancji ma możliwość prawną wyrok uchylić (zakładamy, że nie ma przesłanek nieważności postępowania)? Prócz wskazanego w treści pytania przypadku nieważności postępowania, sąd II instancji (...)

Wyłączenie sprawy do odrębnego postępowania

Wyłączenie sprawy do odrębnego postępowania

Podejrzany o przestępstwo, został wyłączony z tej sprawy i nadano jego sprawie inną sygnaturę akt. Do tego momentu miał obowiązek w ramach dozoru stawiać się trzy razy w tygodniu na policji oraz miał zakaz opuszczania kraju. Czy wyłączenie ze sprawy oznacza, że dozór nadal obowiązuje (...)