Przesłanki uzyskania wcześniejszej emerytury

Pytanie:

Mam 57 lat (rocznik 1946) i 37 lat pracy, w tym 17 lat w warunkach szkodliwych. Czy po osiągnięciu 60 roku życia będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę? Nie przystąpiłem do otwartego funduszu emerytalnego.

Masz inne pytanie do prawnika?

29.12.2003

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przesłanki uzyskania wcześniejszej emerytury

Zgodnie z art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społęcznych, ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., będący pracownikami, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego mogą przejść na emeryturę - w przypadku mężczyzn - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. W celu przejścia na wcześniejszą emeryturę konieczne więc bedzie w analizowanym przypadku stwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne