Przywrócenie terminu a wniosek o uzasadnienie

Pytanie:

"2 miesiące po ogłoszeniu wyroku strona przeciwna dowiedziała się o tym fakcie. Wniosła o doręczenie odpisu wyroku, a następnie złożyła wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji wraz z apelacją. Czy strona przeciwna, która nie żądała sporządzenia uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od jego ogłoszenia, może żądać doręczenia uzasadnienia wyroku? "

Odpowiedź prawnika: Przywrócenie terminu a wniosek o uzasadnienie

Zgodnie z polską ustawą procesową tryb postępowania strony w zakresie określonym pytaniem winien być następujący:

  • W terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia wyroku strona winna złożyć wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia do wyroku i doręczenie orzeczenia wraz z tym uzasadnieniem; brak tego wniosku nie oznacza jednak, iż strona nie może wnieść apelacji od wyroku - wprost przeciwnie: strona nie musi żądać sporządzenia pisemnego uzasadnienia do wyroku - termin do wniesienia apelacji biegnie wówczas od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia (14 dni + 7 dni = 21 dni).
  • Z okoliczności wskazanych w pytaniu wynika, iż od momentu ogłoszenia wyroku upłynęły 2 miesiące. Strona przeciwna uchybiła zatem zarówno terminowi do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku, jak i terminowi do wniesienia apelacji. Jeżeli strona ta nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, może złożyć do sądu wniosek o przywrócenie terminu (art. 168 kpc). Równocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu strona powinna dokonać czynności procesowej. Z pytania wynika, iż strona przeciwna wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji (bo wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu złożyła apelację). Jeżeli sąd postanowi o przywróceniu stronie terminu do wniesienia apelacji, wówczas wniesienie tego środka zaskarżenia będzie skuteczne. Wydaje się, iż termin do wniesienia apelacji nie będzie obejmował uprawnienia strony do żądania doręczenia jej uzasadnienia wyroku, wygasło ono bowiem wraz z upływem 7 dni od momentu ogłoszenia wyroku. Przywrócenie terminu stronie skutkować będzie jedynie nadaniem dalszego biegu sprawie na skutek wniesienia przez stronę apelacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby strona zapoznała się z aktami sprawy, w tym z pisemnym uzasadnieniem wyroku, który sąd obowiązany jest wówczas sporządzić.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • azeus 2011-09-13 08:46:22

    Mnie zrobiono sprawę cywilną 9 miesięcy temu.W aktach tej sprawy były dwa nieodebrane wezwania do sadu.Zaznaczyć muszę że na adres w którym niejestem zameldowany już ponad 3 lata.O sprawie dowiedziałem się jak do firmy w której pracuję przyszło pismo od komornika


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika