Publikowanie terminu przetargu przez syndyka

Pytanie:

"Bardzo zależy mi na przystąpieniu do przetargu, ale podejrzewam, że tej informacji nie otrzymam od Syndyka i że termin tego przetargu będzie ogłoszony w odległym terminie. Proszę o podpowiedź, w jaki sposób można łatwo i skutecznie szukać ogłoszenia o przetargu organizowanym przez Syndyka masy upadłościowej? "

Odpowiedź prawnika: Publikowanie terminu przetargu przez syndyka

Likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części, sprzedaż nieruchomości i ruchomości, przez ściągnięcie wierzytelności od dłużników upadłego i wykonanie innych jego praw majątkowych wchodzących w skład masy upadłości albo ich zbycie. Na gruncie przepisów prawa upadłościowego zależnie od przedmiotu sprzedaży, sprzedaż ta może następować na różnych zasadach, np. przetarg, sprzedaż z wolnej ręki, inna formę poszukiwania nabywcy wierzytelności.

W przypadku sprzedaży ruchomości, wierzytelności i innych praw majątkowych w drodze przetargu, przepisy odwołują się do przetargu na zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nieruchomości i statków morskich wpisanych do rejestru okrętowego. W związku z tym poniżej zostaną omówione zasady dotyczące przetargu na zbycie tych właśnie składników majątku upadłego.

Zgodnie z art. 320 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze sprzedaży tego mienia dokonuje się w drodze przetargu, do którego stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, z tym że:

  1. warunki przetargu określa sędzia-komisarz;

  2. o przetargu należy zawiadomić przez obwieszczenie co najmniej na dwa tygodnie, a jeżeli przetarg dotyczy przedsiębiorstwa spółki publicznej - co najmniej na sześć tygodni przed jego terminem;

  3. rozpoznanie ofert następuje na posiedzeniu jawnym;

  4. przetarg prowadzi syndyk pod nadzorem sędziego-komisarza;

  5. wyboru oferty dokonuje syndyk; wybór ten jest prawnie skuteczny po zatwierdzeniu go przez sędziego-komisarza;

  6. postanowienie zatwierdzające wybór oferty sędzia-komisarz wydaje na posiedzeniu, na którym rozpoznano oferty. Sędzia-komisarz może odroczyć wydanie postanowienia o tydzień. W takim przypadku postanowienie o wyborze ofert podlega obwieszczeniu;

  7. jeżeli przetarg dotyczy przedsiębiorstwa spółki publicznej, oferent wraz z ofertą obowiązany jest przedstawić opinię Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Przepisy prawa upadłościowego oprócz terminu dokonania obwieszczenia nie regulują żadnych spraw związanych z ogłoszeniem przetargu. Podobnie kodeks cywilny nie odnosi się do kwestii sposobu czy miejsca ogłoszenia o przetargu. Należy więc stwierdzić, iż ustawodawca wyszedł z założenia, iż w przypadku tego typu przetargów nie ma potrzeby zachowania tak ściśle zasad konkurencji, jak to ma miejsce w przetargu w zamówieniach publicznych.

Przetarg w sprawie sprzedaży likwidowanego mienia upadłego może więc być ogłoszony w prasie krajowej lub lokalnej, w telewizji, czy poprzez umieszczenie ogłoszenia w miejscu ogólnodostępnym, np. na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miast/Gminy. Nie ma więc niestety sposobu gwarantującego w stu procentach, że osoba zainteresowana przetargiem dowie się o jego ogłoszeniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika