Samochód służbowy oddany członkowi zarządu

Pytanie:

"Spółka z o.o. (pełna księgowość) planuje zakup samochodu służbowego, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i faktury za ubezpieczenie, paliwo, ew. naprawy będą wliczane w koszty uzyskania przychodów (\"KUP\"). Samochód ten będzie wykorzystywany przez pracowników oraz członków zarządu do celów służbowych (wyjazdy do klientów na spotkania, szkolenia, itp.). Czy w przypadku oddania samochodu do dyspozycji członka zarządu, który będzie używał go do przejazdów pomiędzy miejscem swojego zamieszkania a biurem firmy (czy odpowiedź zależy od formy zatrudnienia członka zarządu: powołanie, kontrakt managerski, umowa o pracę?), będzie można wszystkie koszty związane z samochodem wliczać w KUP i czy w tej sytuacji po stronie członka zarządu powstanie przychód do opodatkowania?"

Odpowiedź prawnika: Samochód służbowy oddany członkowi zarządu

Nieodpłatne oddanie przez spółkę z o.o. samochodu członkowi zarządu do korzystania w przejazdach pomiędzy siedzibą spółki a miejscem zamieszkania może powodować komplikacje z tytułu rozliczenia kosztów samochodu w spółce, a także konieczność uznania przychodu po stronie członka zarządu. Może to zależeć od stosunku, na podstawie którego zatrudnia się członka zarządu. Jeśli samochód zgodnie ze stosowną umową byłby traktowany jako warunek bezwzględny zatrudnienia się danej osoby (np. wybitnego menedżera, którego zatrudnienie bezpośrednio przełoży się na poziom przychodów) na stanowisku członka zarządu spółki to można traktować samochód jako część jego wynagrodzenia, a zatem koszty samochodu mogłyby być kosztem podatkowym (jak samo jak pozostałe składniki wynagrodzenie członka zarządu). Oczywiście w takim przypadku świadczenie to będzie przychodem członka zarządu tak jak inne przychody z tego tytułu.

Jeśli natomiast będzie to po prostu udostępnienie samochodu członkowi zarządu dla celów prywatnych (bo tak należy traktować dojazdy miedzy miejscem zamieszkania a siedzibą spółki, a tym samym udostępnienie na popołudnia, weekendy, etc.), to koszty takiego samochodu mogą być w spółce kwestionowane.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika