Samochód służbowy oddany członkowi zarządu

Pytanie:

Spółka z o.o. (pełna księgowość) planuje zakup samochodu służbowego, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i faktury za ubezpieczenie, paliwo, ew. naprawy będą wliczane w koszty uzyskania przychodów (\"KUP\"). Samochód ten będzie wykorzystywany przez pracowników oraz członków zarządu do celów służbowych (wyjazdy do klientów na spotkania, szkolenia, itp.). Czy w przypadku oddania samochodu do dyspozycji członka zarządu, który będzie używał go do przejazdów pomiędzy miejscem swojego zamieszkania a biurem firmy (czy odpowiedź zależy od formy zatrudnienia członka zarządu: powołanie, kontrakt managerski, umowa o pracę?), będzie można wszystkie koszty związane z samochodem wliczać w KUP i czy w tej sytuacji po stronie członka zarządu powstanie przychód do opodatkowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

22.2.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Samochód służbowy oddany członkowi zarządu

Nieodpłatne oddanie przez spółkę z o.o. samochodu członkowi zarządu do korzystania w przejazdach pomiędzy siedzibą spółki a miejscem zamieszkania może powodować komplikacje z tytułu rozliczenia kosztów samochodu w spółce, a także konieczność uznania przychodu po stronie członka zarządu. Może to zależeć od stosunku, na podstawie którego zatrudnia się członka zarządu. Jeśli samochód zgodnie ze stosowną umową byłby traktowany jako warunek bezwzględny zatrudnienia się danej osoby (np. wybitnego menedżera, którego zatrudnienie bezpośrednio przełoży się na poziom przychodów) na stanowisku członka zarządu spółki to można traktować samochód jako część jego wynagrodzenia, a zatem koszty samochodu mogłyby być kosztem podatkowym (jak samo jak pozostałe składniki wynagrodzenie członka zarządu). Oczywiście w takim przypadku świadczenie to będzie przychodem członka zarządu tak jak inne przychody z tego tytułu.

Porady prawne

Jeśli natomiast będzie to po prostu udostępnienie samochodu członkowi zarządu dla celów prywatnych (bo tak należy traktować dojazdy miedzy miejscem zamieszkania a siedzibą spółki, a tym samym udostępnienie na popołudnia, weekendy, etc.), to koszty takiego samochodu mogą być w spółce kwestionowane.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne