Śmierć współwłaściciela a prawo użyczenia

Pytanie:

"Czy po śmierci jednego ze współwłaścicieli domu, mogę być zmuszony do jego opuszczenia? Obecnie zajmuję piętro domu jednorodzinnego na podstawie umowy użyczenia na czas nieokreślony, nieodpłatny. Po połowie ponosimy koszty opłat podatkowych,ogrzewania,wywozu śmieci, a indywidualnie za wodę i prąd.Dom jest własnością rodziców żony,obecnie jedno z nich zmarło."

Odpowiedź prawnika: Śmierć współwłaściciela a prawo użyczenia

Użyczenie jest umową, na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony- na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jeśli umowa użyczenia została zawarta na czas nie oznaczony a określony został w niej cel jej zawarcia w sposób wyraźny lub dorozumiany użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. Jeśli umowa taka nie określała celu użyczenia wówczas możliwe jest wypowiedzenie w terminie uwzględniającym interesy oby stron. Niezależnie od tego czy umowa została zawarta na czas oznaczony czy nie oznaczony, jeżeli rzecz użyczona stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika