Stawka VAT - doradztwo i usługi informatyczne

Pytanie:

Spółka z o.o. zamierza rozpocząć nowe działalności. Jakie są stawki podatku VAT na doradztwo (strategia itp.) i usługi informatyczne?

Masz inne pytanie do prawnika?

17.11.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Stawka VAT - doradztwo i usługi informatyczne

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

 

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22 %.

 

W świetle powyższego, aby wskazać właściwą stawkę VAT, podatnik powinien określić, w jaki sposób zamierza klasyfikować wykonywane usługi. W każdym przypadku należy stwierdzić, iż stawką w wysokości 22% są opodatkowane następujące usługi: doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego – parametry techniczne sprzętu komputerowego PKWiU 72.10, działalność w zakresie oprogramowania – programy do zbierania danych pomiarowych z analiz i badań technicznych maszyn, oprogramowanie biurowe, rachunkowe PKWiU 72.2, działalność związana z bazami danych oprogramowań do analiz i badań technicznych maszyn PKWiU 72.4, konserwacja i naprawa sprzętu komputerowego PKWiU 72.5, działalność związana z informatyką pozostała – tworzenie stron internetowych PKWiU 72.6, badania i analizy techniczne PKWiU 74.3.

 

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. informacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z 13 grudnia 2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, sygn. PP/443-296-2/04).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: