Ubezpieczenie z KRUS małżonka

Pytanie:

Czy po zawarciu związku małżeńskiego małżonka będzie musiała ubezpieczyć się w KRUS-ie, jeżeli mąż posiada ziemie rolną w wysokości ponad 1 ha przeliczeniowego? Małżonka jest zatrudniona na cały etat. Czy wymagane jest zgłoszenie tego faktu do KRUS-u? Jakie to będzie miało znaczenie, jeśli będzie rozdzielność majątkowa przed zawarciem małżeństwa?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie z KRUS małżonka

W przedstawionej sytuacji zasadnicze znaczenie będzie miała ustawa z dnia z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 1998 Nr 7 poz 25 z późn. zmianami).

Zgodnie z jej postanowieniami przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym (art. 5 ustawy).

Kwestia objęcia ubezpieczeniem rolniczym małżonka rolnika była przedmiotem orzeczeń sądowych. Jak wskazuje wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18 maja 1995 roku (III AUr 126/95), małżonek rolnika nie pracujący w gospodarstwie rolnym i nie uczestniczący ze współmałżonkiem w prowadzeniu gospodarstwa rolnego lub gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z gospodarstwem rolnym nie podlega ustawowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników przewidzianemu w art. 4 i art. 5 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 1993 r. Nr 71 poz. 342). Przez pojęcie "małżonek rolnika pracujący w gospodarstwie rolnym" należy rozumieć przyczynianie się do właściwego jego funkcjonowania, czyli wykonywanie takich czynności w gospodarstwie rolnym, bez których funkcje gospodarstwa nie mogą być realizowane.

Jak więc wynika z powyższego, małżonek podlega ubezpieczeniu społecznemu jedynie wtedy, gdy bądź pracuje w gospodarstwie rolnika bądź w gospodarstwie domowym rolnika, i funkcjonowanie tego gospodarstwa rolnego bez udziału małżonka byłoby niemożliwe.

Z zadanego pytania wynika jednak, iż małżonka pozostaje w stosunku pracy i podlega zapewnie innemu ubezpieczeniu społecznemu z tytułu stosunku pracy – dlatego też nie może być jednocześnie objęta ubezpieczeniem społecznym rolników. Jak bowiem wynika z art. 7 i 16 w/w ustawy, rolnicy jak i domownicy rolników nie podlegają ubezpieczeniu rolniczemu, jeżeli podlegają oni innemu ubezpieczeniu społecznemu lub mają ustalone prawo do emerytury lub renty albo mają ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Małżonek rolnika podlega tej samej zasadzie.

Ustawa nie przewiduje także obowiązku zgłoszenia faktu zawarcia związku małżeńskiego przez rolnika w KRUS-ie.

Inną kwestią jest natomiast zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej, ustanawiającej między małżonkami ustrój rozdzielności majątkowej. Brak rozdzielności majątkowej może bowiem rodzic po stronie małżonki obowiązki w przypadku nieuiszczenia składki przez męża. Według przepisu art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych a ponadto do składek na ubezpieczenie społeczne rolników stosuje się odpowiednio m. in. przepis art. 110 ustawy o ordynacji podatkowej. Jak wynika z w/w przepisu, rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. Przepis ten stosuje się także w razie unieważnienia małżeństwa oraz separacji. Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej pozwoli m. in. na wyłączenie odpowiedzialności solidarnej żony, w przypadku gdyby mąż nie uiszczał należycie składek na ubezpieczenie.

Można także wspomnieć, iż posiadanie przez żonę nieruchomości rolnych może mieć znaczenie dla przyznania Panu renty strukturalnej. 

Potrzebujesz porady prawnej?

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, a więc: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom (...)

Projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników

Projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników

19 października 2004 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników, która ma zastąpić ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników regulującą obecnie system ubezpieczenia społecznego dla rolników. Co pozostanie (...)

Ważne dla rolników będących płatnikami VAT

Ważne dla rolników będących płatnikami VAT

Rolniku, jeżeli jesteś płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), to od dnia 1 stycznia 2022 r. zmieniają się zasady regulowania składek KRUS Od 1 stycznia 2022 r. udostępnione zostaną specjalne rachunki bankowe, po dwa dla każdego Oddziału Regionalnego (...)

Od 1 marca 2023 r. korzystne zmiany dla emerytów i rencistów KRUS

Od 1 marca 2023 r. korzystne zmiany dla emerytów i rencistów KRUS

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ustawa ta zawiera zmiany korzystne dla osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą z KRUS. ##baner## Wyższe świadczenia W myśl znowelizowanych przepisów (...)

Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok

Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok

Komu przysługuje ulga prorodzinna? Prawo do odliczenia od podatku kwoty tzw. ulgi prorodzinnej i otrzymania dodatkowego zwrotu z tytułu tej ulgi przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym:   1.  w stosunku do małoletniego dziecka: wykonywał władzę rodzicielską; pełnił (...)

Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

1 października br. wchodzą w życie przepisy dotyczące wypłacania świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zapewniają one dodatkowe wsparcie finansowe osobom niepełnosprawnym. Kto może otrzymać świadczenie? Gdzie i kiedy można składać wnioski? Od (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)

Ubezpieczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą, będącej małżonkiem rolnika - opinia prawna

Ubezpieczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą, będącej małżonkiem rolnika - opinia prawna

Stan faktyczny Osoba prowadząca działalność gospodarczą pozostaje w stosunku małżeństwa z rolnikiem. Czy osoba ta może ubezpieczyć się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego? Czy musi w tym celu zakończyć działalność gospodarczą? Opinia prawna Na podstawie ustawy o ubezpieczeniu (...)

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać (...)

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

Jak dostać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat? Jeśli nie możesz pracować, bo musisz zostać w domu i opiekować się zdrowym dzieckiem, które ma mniej niż 8 lat, to przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto i w jaki sposób może otrzymać (...)

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla rolników

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla rolników

1 marca 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Ustawa ta określa warunki i tryb przyznawania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oraz zasady wypłacania i finansowania rodzicielskiego świadczenia (...)

Termin opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne rolników

Termin opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne rolników

Informacja o terminie dla rolników opłacających składki na ubezpieczenie społeczne rolników o zbliżającym się końcu ustawowego terminu na opłacenie składek za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r. KRUS przypomniała, że z dniem (...)

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2019 roku

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2019 roku

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2004-2012 r. Jednym z warunków do spełnienia (...)

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

  Informacje ogólne dotyczące wypełniania wniosku EDG-1Instrukcja wypełniania wniosku EDG-1 została określona w załączniku do rozporządzenia, wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 7b ust. 10 ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Dla osób fizycznych (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od marca 2019 r.

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od marca 2019 r.

Od dnia 1 marca 2019 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2019 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszącym (...)

KRUS czy ZUS - opinia prawna

KRUS czy ZUS - opinia prawna

  Stan faktyczny   Mam zamiar nabyć 1 ha ziemi, po to, aby podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS), a nie powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych (ZUS). Kiedy można rozpocząć działalność gospodarczą, tak, aby nadal móc podlegać ubezpieczeniu rolników, (...)

Jak od 1 stycznia 2005 r. ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników?

Jak od 1 stycznia 2005 r. ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników?

Oczywistą jest zasada, zgodnie z którą do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo osoby objęte powszechnym - obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające (...)

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

Kto może ubezpieczyć się dobrowolnie? Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny – pod warunkiem, że nie jesteś: objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, członkiem (...)

Kto otrzyma jednorazowe świadczenie pieniężne?

Kto otrzyma jednorazowe świadczenie pieniężne?

W maju 2019 r. , na podstawie ustawy z 4 kwietnia 2019 r., ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie pieniężne emerytom, rencistom oraz innym osobom, którym wypłaca świadczenia określone w tej ustawie. Komu przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne? Jednorazowe świadczenie pieniężne (...)

KRUS sam zaległych składek egzekwować nie może

KRUS sam zaległych składek egzekwować nie może

Do Naczelnego Sądu Administracyjnego wpłynęła sprawa ze skargi na postanowienie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w przedmiocie odmowy uznania zarzutu przedawnienia w postępowaniu egzekucyjnym. Sprawa jest o tyle interesująca, że NSA stwierdził: Nie istnieje przepis prawa, który (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Domniemanie, że właściciel działki jest rolnikiem

Domniemanie, że właściciel działki jest rolnikiem

Mąż pracuje zawodowo. W 1995 r. zmarł mu ojciec. W 1996 r. zostało wydane przez sąd postanowienie stwierdzenia spadku, na mocy którego został współwłaścicielem wraz ze swoją matką i siostrą (...)

Odpowiedzialność rozwiedzionego małżonka-składki

Odpowiedzialność rozwiedzionego małżonka-składki

Chodzi o pewne rozwiedzione małżeństwo. Rozwiedli się oni kilka lat temu. Mąż był nałogowym alkoholikiem wiec zaraz po rozwodzie przepadł. Zostawił żonę z 5 - ciorgiem dzieci. Mąż nie płacił (...)

Zgoda żony na wyrejestrowanie z KRUS

Zgoda żony na wyrejestrowanie z KRUS

Jestem ubezpieczona w KRUS przez męża od 19 lat. Mąż otrzymał gospodarstwo od swoich rodziców w trakcie trwania naszego małżeństwa. Nie mamy podpisanej intercyzy ale w umowie przekazania figuruje (...)

Zgłoszenie do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Zgłoszenie do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Gdzie i jakie informacje należy podać, aby dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia w KRUS? Zgłoszenie do ubezpieczenia dokonuje się w placówce terenowej KRUS, właściwej ze względu na miejsce (...)

Przejście na KRUS osoby prowadzącej działalność

Przejście na KRUS osoby prowadzącej działalność

Chcę nabyć grunt rolny, prowadzę działalność gospodarczą – hurtownia. Jakie kryteria muszę spełniać żeby być objęty ubezpieczeniem KRUS, oczywiście nie rezygnując z prowadzonej działalności (...)

Zawieszenie części uzupełniającej renty rolniczej

Zawieszenie części uzupełniającej renty rolniczej

Jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego i płaciłam dla mojego męża składki w KRUS. Od 5 lat otrzymuje on z KRUS rentę rolniczą. Po zmianach w ustawie, KRUS zawiesił część uzupełniającą (...)

Przejście z ZUS do KRUS

Przejście z ZUS do KRUS

Od pół roku prowadzę działalność gospodarczą. Wychodzę za mąż za rolnika (4 ha), który nie należy jednak do KRUS, bo pracuje w tej chwili na etacie. Prowadzi też hodowlę koni sportowych. (...)

Umorzenie składki KRUS

Umorzenie składki KRUS

Jestem osobą bezrobotną, do listopada 2002 r. byłem zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy. Od stycznia 2002 r. na podstawie umowy użyczenia uprawiam ponad 1 ha ziemi (uprawa warzyw, wypasanie (...)

KRUS a pozarolnicza działalność gospodarcza

KRUS a pozarolnicza działalność gospodarcza

Prowadzę jednocześnie gospodarstwo rolne oraz działalność gospodarczą nie związana z rolnictwem. Do tej pory płaciłem wszystkie składki do ZUSu natomiast nie byłem ubezpieczony w KRUS. Czy mogę (...)

Ubezpieczenie rolnika prowadzącego działalność

Ubezpieczenie rolnika prowadzącego działalność

Jestem rolnikiem, opłacałem KRUS w latach 1991-94, 1997-2001 oraz 01.01.2004 do dnia, który nie został określony. W dniu 01.03.2005 r. rozpocząłem działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (...)

Otworzenie działalności gospodarczej przez rolnika

Otworzenie działalności gospodarczej przez rolnika

Jestem rolnikiem. Mam ziemię ponad 1 hektar - opłacam składki KRUS. Chcę otworzyć działalność gospodarczą (sklep). W sklepie który otwieram będę sprzedawać rzeczy używane (meble, odzież, (...)

Chwila powstania obowiązku opłacania składek do KRUS

Chwila powstania obowiązku opłacania składek do KRUS

Kiedy powstaje i ustaje obowiązek opłacania składki ubezpieczenia do KRUS? Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (dalej usr) obowiązek opłacenia składki powstaje (...)

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Podlegam ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS. Czy rozpoczynając działalność gospodarczą będę zobowiązany opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS z tytułu prowadzenia działalności (...)

Zwrot nadpłaconych składek ZUS

Zwrot nadpłaconych składek ZUS

Od 01-10-2004 rolnicy ze względu na formę opodatkowania dodatkowo prowadzonej działalności gospodarczej lub przekroczeniu zapłaconego podatku zostali wykluczeni z ubezpieczenia w KRUS na rzecz ZUS. (...)

KRUS czy ZUS rolnika z działalnością twórczą

KRUS czy ZUS rolnika z działalnością twórczą

Twórca z tytułu prowadzonej działalności twórczej był ubezpieczony w ZUS i opłacał składki. Wyrejestrował się z ZUS i zarejestrował w KRUS, z uwagi na to, iż posiadał ziemię rolną. Opłacał (...)

FORUM PRAWNE

staram sie o zasiłek rodzinny w Holandii i opłacam w PL KRUS...

staram sie o zasiłek rodzinny w Holandii i opłacam w PL KRUS... Staram sie o zasiłek rodzinny w Holandii,spełniam wszystkie kryteria obowiązujące W NL,jednakże w Pl opłacam KRUS(Kasa Rolniczego Ubezpieczenia (...)

Zasiłek rodzinny z zagranicy

Zasiłek rodzinny z zagranicy Czy może mi ktoś pomóc? Mój były mąż mieszka za granicą, alimenty płaci regularnie, lecz pobiera również zasiłek rodzinny (ja nie pracuję) na (...)

sprawa o alimenty na matkę

sprawa o alimenty na matkę Witam!! mam problem mój były mąż płaci alimenty na naszego syna w chwili obecnej nasza sytuacja się zmieniła nie mam pracy czy mogę zażądać od niego alimentów i (...)

Renta z KRUS

Renta z KRUS Witam co dokładnie trzeba zrobić żeby pobierać rentę z KRUS lub być ubezpieczonym w KRUS? Jak wielkie trzeba mieć pole i co na nim robić? Wystarczy samo pole i byliny jakieś itp. (...)

Ubezpieczenie w KRUS

Ubezpieczenie w KRUS Witam, mam pytanie w sprawie ubezpieczenia się w Krus. Mam ok 4h ziemi (jestem wspołwascielem), nie pracuje (studiuje). Jestem podpięta do ubezpieczenia u jednego z rodzicow ale (...)

L4 - KRUS i Ubezpieczyciel

L4 - KRUS i Ubezpieczyciel Witam wszystkich. Zwracam się z dość nietypowym problemem ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych informacji a sprawa jest dla mnie poważna. Mam nadzieję, że (...)

Czy osoba mająca rentę rodzinną, nie płacąca obecnie składek na KRUS może otrzymać świadczenie

Czy osoba mająca rentę rodzinną, nie płacąca obecnie składek na KRUS może otrzymać świadczenie Czy osoba mająca rentę rodzinną, nie płacąca obecnie składek na KRUS może otrzymać świadczenie (...)

Różne kwoty ubezpieczenia zdrowotnego na zaświadczeniu KRUS i decyzji o rencie.

Różne kwoty ubezpieczenia zdrowotnego na zaświadczeniu KRUS i decyzji o rencie. Witam. Ubiegam się o pewne stypendium i muszę wyliczyć dochód rodziny za rok 2016. Mam pewien problem w przypadku (...)

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego witam. Prowadzę 1 osobową działalność gospodarczą. Do 23.12 .2014 roku byłam na macierzyńskim. Zaraz po macierzyńskim byłam i jestem (...)

Ubezpieczenie KRUS domownika

Ubezpieczenie KRUS domownika Witam! Jestem absolwentem studiów magisterskich. Ojciec poprosił, żebym pomógł mu w gospodarstwie przez pewien czas. Dodam że mieszkam w tym gospodarstwie i już wcześniej (...)

Podział majątku

Podział majątku Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg czego? Nakładów, aktualnej wartości? (...)

Porady prawne