Uchwała o połączeniu spółek z o.o.

Pytanie:

W złożonym w sądzie planie połączenia spółek z o.o., z których spółka przejmująca jest jedynym wspólnikiem spółki przejmowanej, było podane, że połączenie będzie bez podwyższenia kapitału ponieważ spółka przejmująca jest jedynym wspólnikiem spółki przejmowanej. Dołączone zostały projekty uchwał, w tym uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki przejmującej o zgodzie na połączenie spółek. Zarząd spółki przejmującej z własnej inicjatywy zwołał nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki przejmującej i w porządku obrad zamieścił m.in. podjęcie przez wspólników spółki przejmującej uchwały wyrażającej zgodę na połączenie spółek z o.o. przez przejęcie swojej spółki jednoosobowej. Artykuł 516 ksh dopuszcza możliwość niepodejmowania uchwały wspólników w takim przypadku. Czy zarząd spółki z o.o., która przejmuje swoją spółkę jednoosobową (ze 100% udziałem w kapitale zakładowym) może zwołać nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym wspólnicy spółki przejmującej podejmą uchwałę o wyrażeniu zgody na połączenie spółek czy raczej zarząd swoją uchwałą powinien wyrazić zgodę na połączenie spółek bez podwyższania kapitału zakładowego i czy taka uchwała zarządu, jeśli w tym przypadku tylko w takim trybie powinna być wyrażona zgoda na połączenie spółek z o.o. (niepublicznych) wymagałaby formy notarialnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

17.5.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Uchwała o połączeniu spółek z o.o.

Zgodnie ze wspomnianym w pytaniu art. 516 § 1 kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółki przejmującej połączenie może być przeprowadzone bez powzięcia uchwały przez zgromadzenie wspólników, jeżeli spółka ta posiada udziały albo akcje o łącznej wartości nominalnej nie niższej niż 90% kapitału zakładowego spółki przejmowanej, lecz nie obejmującej całego jej kapitału. Nie dotyczy to przypadku, gdy spółką przejmującą jest spółka publiczna.

§2. Wspólnik spółki przejmującej, reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego, może domagać się zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników albo nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w celu powzięcia uchwały, o której mowa w § 1.

Porady prawne

§ 4. Uprawnienia, o których mowa w § 2 i § 3, mogą być wykonane w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia.

§ 5.  Do łączenia przez przejęcie, o którym mowa w § 1, nie stosuje się przepisów art. 501-503, art. 505 § 1 pkt 4-5, art. 512 i art. 513. 

Przede wszystkim przepis ten daje możliwość pominięcia uchwały wspólników, ale nie przewiduje takiego obowiązku. Ponadto dotyczy on przypadku, gdy udziały nie obejmują całego kapitału.

Wyjątek w tym zakresie ustanawia § 6 art. 516, zgodnie z którym przepisy § 1, 2, 4 i 5 stosuje się odpowiednio w przypadku przejęcia przez spółkę przejmującą swojej spółki jednoosobowej. W tym przypadku nie stosuje się także przepisów art. 494 § 4 (Z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki stają się wspólnikami spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej ) i art. 499 § 1 pkt 2-4 (dotyczy treści planu połączenia). Są to w tym wypadku oczywiste wyłączenia tych przepisów.  

Decyzja o zwołaniu zgromadzenia wspólników w celu powzięcia uchwały wyrażającej zgodę na przejęcie, na plan połączenia i treść umowy, należy więc do zarządu. Zwołanie zgromadzenia jest pewnym ryzykiem, gdyż jeśli wspólnicy nie podejmą uchwały, to do przejęcia nie dojdzie.  

Istnieje pewien spór co do tego, jak powinien zachować się zarząd spółki przejmującej, jeśli nie zwołuje zgromadzenia w celu powzięcia uchwały. Według pierwszego z poglądów, zarząd powinien podjąć w tej sprawie uchwałę zaprotokołowaną przez notariusza (tak A. Szumański, Łączenie się spółek w świetle kodeksu spółek handlowych, „Prawo Spółek” 2001, teza 9). Zgodnie z innym poglądem zarząd spółki przejmującej zgłasza tylko sam fakt połączenia i załącza do wniosku rejestracyjnego uchwałę, podjętą przez zgromadzenie wspólników w spółce przejmowanej (tak M. Rodzynkiewicz, www.lexpolonica.pl , komentarz do art. 516, teza 6). Naszym zdaniem uchwała zarządu nie jest wymagana.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Transgraniczne łączenie spółek kapitałowych

Transgraniczne łączenie spółek kapitałowych

    W związku z wydaniem Dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych dokonano zmian w Kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.), polegających na ułatwieniu transgranicznego (...)

Łączenie się spółek kapitałowych

Łączenie się spółek kapitałowych

Opracowanie planu połączenia jest obowiązkową czynnością narzuconą przez Kodeks spółek handlowych. Chodzi tutaj o plan, który zostanie pisemnie uzgodniony między łączącymi się spółkami. Pod rządami kodeksu handlowego wiele istotnych rozstrzygnięć, w tym właśnie łączenie się spółek (...)

Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna

Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna

  Stan faktyczny   Osoba fizyczna jest jedynym właścicielem sp. z o.o. która nie posiada żadnego majątku. Od ponad 10 lat dzierżawi nieruchomość od gminy i poddzierżawia ją na podstawie umowy innemu podmiotowi. Jest to jedyny dochód spółki przeznaczany na opłaty dzierżawne. (...)

Już jest spółka europejska!

Już jest spółka europejska!

Dzisiaj, czyli 19 maja 2005 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej. Ustawa ta właściwie już dawno powinna była zostać uchwalona, gdyż 8 października 2004 r. weszło w życie Rozporządzenia Rady (WE) 2157/2001 (...)

Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna

Obowiązek zwrotu przez członka zarządu zaciągniętego zobowiązania od spółki - opinia prawna

Stan faktyczny Doszło po śmierci byłego Prezesa Zarządu Spółki z o.o. do wykrycia przestępstw przez niego popełnianych (obciążanie kosztami spółki za budowę prywatnego domu). Dwaj pozostali członkowie Zarządu postanowili w imieniu Spółki dochodzić odszkodowania za działanie na jej (...)

Łączenie się spółek z udziałem spółek osobowych

Łączenie się spółek z udziałem spółek osobowych

Spółki osobowe, czyli spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna, dla dokonania połączenia muszą w pierwszej kolejności – z woli ustawodawcy – pisemnie uzgodnić plan połączenia. Sporządzenie planu połączenia (...)

Czy powinieneś się obawiać, gdy spółdzielnia łączy się z inną? Czy podział spółdzielni niesie ze sobą jakieś ujemne skutki dla Ciebie?

Czy powinieneś się obawiać, gdy spółdzielnia łączy się z inną? Czy podział spółdzielni niesie ze sobą jakieś ujemne skutki dla Ciebie?

Instytucja łączenia i podziału spółdzielni ma za zadanie dostosować wielkość danej spółdzielni do wymogów określonych przez istniejące potrzeby, uzasadnione racjonalną gospodarką. Dodatkowo podział oraz połączenie się spółdzielni winien być uzasadniony chęcią (...)

Gdy stowarzyszenie chce stać się spółką... – opinia prawna

Gdy stowarzyszenie chce stać się spółką... – opinia prawna

Stan faktyczny Reprezentuje stowarzyszenie, które w ramach swojej działalności statutowej na rzecz swoich członków prowadzi również działalność gospodarcza w zakresie dostawy usługi internetu oraz telewizji kablowej. Zamierzamy zmienić formę naszego stowarzyszenia na inny podmiot działający (...)

Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna

Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka poza zarejestrowaniem w Rejestrze Handlowym, założeniem konta bankowego, wyrobieniem NIP i REGON oraz zmianą siedziby dokonaną w 2000 roku nie miała żadnej aktywności i nie prowadziła żadnej działalności (...)

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kiedy wspólnik spółki z o.o. ma prawo do dywidendy? Osiągnięcie zysku przez spółkę z o.o. nie decyduje jeszcze o wypłacie jej udziałowcom dywidendy. Zysk spółki, jako element jej majątku, jest przedmiotem rozporządzeń zgromadzenia wspólników, które jako naczelny organ spółki z o.o. (...)

Jak wygląda procedura złożenia rezygnacji przez zarząd spółki z o.o. - opinia prawna

Jak wygląda procedura złożenia rezygnacji przez zarząd spółki z o.o. - opinia prawna

  Stan faktyczny Zarząd sp. z o.o. chce zgłosić rezygnację. Jest zainteresowany odejściem z końcem 2007 roku. Chciałbym wiedzieć jakie kroki prawne powinny zostać podjęte? Komu i w jaki sposób zgłaszana jest rezygnacja? Co się dzieje, jeśli właściciel firmy nie powoła nowego zarządu? (...)

Wniesienie praw autorskich jako aportu do spółki z o.o. - opinia prawna

Wniesienie praw autorskich jako aportu do spółki z o.o. - opinia prawna

Stan faktyczny Udziałowiec spółki z o.o. (100% udziałów) zamierza wnieść do spółki majątkowe prawa autorskie (program komputerowy). Spółka będzie udzielać licencji na korzystanie z oprogramowania osobom trzecim. Udziałowiec jest zainteresowany otrzymywaniem 30% z zysku pochodzącego (...)

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych z różnych państw członkowskich UE

Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych z różnych państw członkowskich UE

Jakie zmiany przewidziano? Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych dotyczy stworzenia instrumentów prawnych dla transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych pochodzących z różnych państw członkowskich UE.  Ta propozycja rządowa włącza (...)

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Umorzenie udziałów w spółce z o.o. może nastąpić tylko wówczas, gdy przewiduje to umowa spółki. Dotyczy to wszystkich rodzajów umorzenia. Dokonanie umorzenia jest dopuszczalne dopiero po wpisie spółki do rejestru. Umorzenie nie może więc nastąpić w (...)

Ogólne zasady połączenia spółek handlowych

Ogólne zasady połączenia spółek handlowych

Kodeks spółek handlowych pozwala bez ograniczeń łączyć się spółkom kapitałowym. Stanowi bowiem, że spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Jednak ustawodawca uczynił zastrzeżenie, iż spółka osobowa nie może być (...)

Jak zrezygnować z rozpoczętego przekształcenia spółki cywilnej w sp. z o.o. na rzecz przekształcenia w spółkę jawną - opinia prawna

Jak zrezygnować z rozpoczętego przekształcenia spółki cywilnej w sp. z o.o. na rzecz przekształcenia w spółkę jawną - opinia prawna

Stan faktyczny  Spółka cywilna zamierzała przekształcić się w spółkę z o.o. W tym celu złożyła w sądzie stosowne dokumenty. Sąd wyznaczył biegłego w celu weryfikacji dokumentów. Jednak wspólnicy spółki cywilnej rozmyślili się i nie chcą tworzyć sp. z o.o., tylko (...)

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową

  Jakie czynności konieczne są do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową? Do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobowa wymagane jest przeprowadzenie następujących czynności: sporządzenie planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami (...)

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych i prawnych w przypadku połączenia lub podziału spółek

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych i prawnych w przypadku połączenia lub podziału spółek

Jak ustalić dochód z połączenia lub podziału spółki?W związku z łączeniem się spółek, wspólnicy spółki dzielonej, przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej (...)

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

 W związku z wprowadzeniem regulacji dotyczącej transgranicznego łączenia spółek kapitałowych, należało również uregulować sytuację pracowników łączących się spółek. Problematyka ta została ugruntowana w ustawie z dnia 28 kwietnia 2008 r. o uczestnictwie (...)

Wyłączenie w uchwale indywidualnego prawa kontroli wspólników - opinia prawna

Wyłączenie w uchwale indywidualnego prawa kontroli wspólników - opinia prawna

Stan faktyczny Zgodnie z art. 212 kodeksu spółek handlowych prawo kontroli służy każdemu wspólnikowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym celu wspólnik lub wspólnik z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać (...)

Zmiana Kodeksu spółek handlowych przyznaje więcej uprawnień akcjonariuszom

Zmiana Kodeksu spółek handlowych przyznaje więcej uprawnień akcjonariuszom

Z dniem 3 sierpnia 2009 r. oraz 28 lutego 2009 r wchodzą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. 2009 r. Nr 13 poz. 69). Przedmiotowe zmiany podyktowane są implementacją do prawa polskiego postanowień dyrektywy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zgłoszenie do KRS połączenia spółek z o.o.

Zgłoszenie do KRS połączenia spółek z o.o.

Dwie spółki z o.o. podjęły w tym samym dniu uchwały zgromadzenia wspólników o połączeniu spółek, przy czym jedna przejmuje drugą w całości. W jaki sposób dokonać zgłoszenia do KRS uchwały o połączeniu celem wpisu wzmianki o podjęciu uchwały o połączeniu spółek z o.o.? Kiedy (...)

Zawiadomienie wspólników o połączeniu spółek z oo

Zawiadomienie wspólników o połączeniu spółek z oo

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszony został plan połączenia spółek z o.o. przez przejęcie jednej przez drugą. W artykule 504 paragraf 1 kodeksu spółek handlowych mówi się o dwukrotnym obowiązku zarządów tych spółek zawiadomienia wspólników w sposób przewidziany dla zwoływania (...)

Zawiadomienie związków zawodowych o przejęciu

Zawiadomienie związków zawodowych o przejęciu

W spółce z o.o., która będzie przejęta przez inną spółkę w całości zawiązana została organizacja związkowa, która dział na razie jako Tymczasowa Komisja Zakładowa tego Związku. Artykuł 26 [1] ustawy o związkach zawodowych nakłada na pracodawcę w razie przejścia zakładu pracy na (...)

Wygaśnięcie mandatów a połączenie sp. z o. o.

Wygaśnięcie mandatów a połączenie sp. z o. o.

Sąd wydał postanowienie o połączeniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez przejęcie jednej przez drugą. Data wydanego przez sąd postanowienia o połączeniu jest inna od daty wpisu do rejestru właściwego dla spółki przejmującej połączenia ( o kilka dni późniejsza). Dotychczas (...)

Obowiązywanie umów przejętej spółki

Obowiązywanie umów przejętej spółki

Moja firma współpracuje z kilkoma podmiotami X, Y, Z na podstawie zawartych umów. Jeden z tych współpracujących z moją firmą podmiotów Z przejmuje spółkę Y, czyli następuje połączenie firm pod firmą Z. Czy w chwili zawiadomienia o połączeniu, umowy wiążące mnie z firmą wcieloną, (...)

Zmiana siedziby spółki z o.o.

Zmiana siedziby spółki z o.o.

Jestem prokurentem w spółce z o.o. W zarządzie jest dwóch Niemców przebywających aktualnie na terenie Niemiec. Przenieśliśmy siedzibę do innego miasta. Złożyłem w KRS wniosek o zmianę wpisu, ale oddalono go ze względu na to, że potrzebna jest uchwała. Nie wiem, czy wystarczy uchwała (...)

Uchwała o sprzedaży nieruchomości

Uchwała o sprzedaży nieruchomości

Jestem udziałowcem w 95% spółki z o.o. W kwietniu wniosłam wraz ze wspólnikiem posiadającym 5% udziałów aportem nieruchomość do spółki /działka budowlana/. Spółka na tym gruncie buduje budynek wielorodzinny wraz z lokalem użytkowym, przeznaczony na sprzedaż. Wspólnik nie wyraża zgody (...)

Wygaśnięcie mandatu a umowa o pracę

Wygaśnięcie mandatu a umowa o pracę

W wyniku przejęcia spółki z o.o. wygasły mandaty członkom zarządu spółki przejętej z dniem przejęcia. Członkowie zarządu spółki przejętej zatrudnieni byli na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w związku z powołaniem do pełnienia funkcji w zarządzie spółki z o.o. na czas (...)

Zastaw na udziałach spółki z o.o.

Zastaw na udziałach spółki z o.o.

Pytanie 1:"Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością negocjuje kontrakt, którego wartość kilkakrotnie przekracza jej kapitał zakładowy. Usługa realizowana na rzecz Klienta ma charakter konsultingowy, zgodny z profilem działalności Spółki. W trakcie realizacji umowy klient odbierając poszczególne (...)

Sprzedaz nieruchomości sp.z o.o.

Sprzedaz nieruchomości sp.z o.o.

Jakich dokumentów trzeba żądać od osoby, która sprzedaje działkę gruntu lub inną nieruchomość, będącą własnością spółki z.o.o ? Jeżeli nieruchomość stanowi przedmiot własności spółki z o.o., tylko ona może dokonać sprzedaży tej nieruchomości. W takim wypadku od osoby, która (...)

Uchwała o zbyciu nieruchomości

Uchwała o zbyciu nieruchomości

Czy do powzięcia uchwały walnego zgromadzenia dotyczacej zbycia nieruchomości będącej jednocześnie siedzibą spółki z o.o. wymagana jest kwalifikowana większość głosów? Istotnie, w myśl art. 228 pkt 4 kodeksu spółek handlowych zbycie nieruchomości wymaga uchwały wspólników spółki (...)

Odwołanie członka zarządu

Odwołanie członka zarządu

Członek Zarządu został odwołany. Jaka jest konstytutywna data odwołania członka zarządu: data podjęcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, data wpisu do KRS, czy może jakaś inna data? Podstawowe znaczenie dla określenia momentu odwołania członka zarządu z pełnionej przez niego funkcji (...)

Członek zarządu kierownikiem zakładu

Członek zarządu kierownikiem zakładu

Zgromadzenie Wspólników spółki z o.o. uchwałą wspólników upoważniło Zarząd spółki do powołania kierownika zakładu i ustalenia jego wynagrodzenia. Czy Zarząd miał prawo powołać na kierownika zakładu jednego z członków zarządu? Statut Zakładu zobowiązuje Zarząd spółki do nawiązania (...)

Pozostawienie zysku w spółce

Pozostawienie zysku w spółce

Umowa spółki z o.o. nie przewiduje możliwości tworzenia kapitałów zapasowego ani rezerwowego a jest to wymóg ustawowy aby takie kapitały mogły zostać utworzone i aby całość bądź część zysku mogła być przeznaczona na zasilenie tego kapitału. Zysk jest pozostawiany w spółce od roku (...)

Brak przychodu a możliwość istnienia spółki z o.o.

Brak przychodu a możliwość istnienia spółki z o.o.

Spółka z o.o. została założona w październiku 2004 roku. Pierwszy rok obrotowy wg umowy spółki kończył się w grudniu 2005 roku. Natomiast do tej pory (grudzień 2006) spółka nie wykonała żadnej transakcji przychodowej. W spółce są tylko koszty. Czy taki stan w jakikolwiek sposób zagraża (...)