Udzielenie spółce jawnej pożyczki a kwestie podatkowe

Pytanie:

Jakie skutki podatkowe wynikają z udzielenia spółce jawnej pożyczki?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.3.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Udzielenie spółce jawnej pożyczki a kwestie podatkowe

Należy jednak pamiętać, że pożyczka taka rodzi określone konsekwencje podatkowe.

1) Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczkę udzieloną spółce jawnej przez wspólnika uważa się za podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem zmianę umowy spółki. Zobowiązanymi solidarnie do jej uiszczenia i sporządzenia stosownej deklaracji w terminie 14 dni są wówczas obie jej strony. Podstawą opodatkowania jest kwota pożyczki. Stawka podatkowa wynosi 0,5% (jako od zmiany umowy spółki).

2) Sama pożyczka nie jest przychodem w podatku dochodowym. Natomiast z pożyczką wiążą się odsetki, które co do zasady są przychodem dla pożyczkodawcy i kosztem dla pożyczkobiorcy. Jeśli pożyczka miałby być nieoprocentowana, wspólnicy spółki, którzy nie udzielają pożyczki powinni wykazać przychód, w wysokości odsetek, które spółka musiałaby zapłacić w przypadku zaciągnięcia tej pożyczki na zasadach rynkowych, z nieodpłatnego świadczenia polegającego na udzieleniu spółce nieoprocentowanej pożyczki przez jednego z jej wspólników

Warto przy tym wskazać, że dla podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych (np. wspólników spółki jawnej, jeżeli są osobami fizycznymi) zaciągającego pożyczkę na bieżącą działalność gospodarczą ważne jest, że odsetki od niej są kosztem uzyskania przychodu (co do zasady -nie są kosztem, gdy pożyczkę zaciągnięto na inwestycje (art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

PROBLEMY PROBLEMY PROBLEMY....

12.11.2010 przez: -

spolka jawna przeniesienie udzialow

28.5.2010 przez: Rosalia

Wspólnik w sp.j a dotacje.

24.3.2010 przez: yaru