Ujawnienie informacji z przebiegu postępowania

Pytanie:

"Trwa proces o rozwód. Moja żona za wszelką cenę chcąc udowodnić moją winę złożyła doniesienie na policję, że rzekomo znęcałem się nad nią psychicznie. Ja wcześniej (tzn. przed rozpoczęciem sprawy rozwodowej) złożyłem pozew do Sądu Rodzinnego pozew o ustalenie miejsca pobytu dzieci. W Sądzie Rodzinnym przedłożyłem opinię z organizacji, której jestem członkiem, dotyczącą mojej postawy moralnej itp. Moja żona próbując kwestionować tę opinię napisała pismo do tej organizacji informując, że ja podpieram się tym pismem w Sądzie Rejonowym, w Sądzie Okręgowym, a nawet w sprawie o znęcanie się psychiczne nad nią na policji (co akurat jest nieprawdą, bo tam tej opinii nie przedstawiałem). Czy rozsyłaniem takich pism żona nie narusza art.241 kk, tj. ujawnia bez zezwolenia informacje z toczących się postępowań wyłączonych z jawności?"

Odpowiedź prawnika: Ujawnienie informacji z przebiegu postępowania

Zakaz rozpowszechniania dotyczy nie tylko postępowania karnego, ale i innych postępowań sądowych. Powołany przepis wprowadza sankcje karne za rozgłaszanie wszelkich istotnych dla danego postępowania wiadomości, a nie tylko wiadomości mających z nim ścisły związek. Dodatkowo przez rozgłaszani należy rozumieć przekazywanie wiadomości w taki sposób, że może się nimi zapoznać nieokreślony krąg osób. Wydaje się jednak, że w opisanym przypadku znamiona przestępstwa z art. 241 kk nie zostały spełnione. Wiadomość o przedłożeniu opinii w postępowaniach przed sądem została skierowana do konkretnego podmiotu (organizacji), dodatkowo był to podmiot, który sam wydał przedmiotową opinię, więc znał jej treść. Natomiast poinformowanie tej organizacji w taki sposób o toczących się postępowaniach nie stanowi przestępstwa określonego powyższym przepisem. Dotyczy on bowiem ujawnienia informacji z postępowania, a nie o postępowaniu (o tym, że toczy się określone postępowanie z udziałem oznaczonej osoby).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika