Umorzenie lub redukcja zaległych alimentów

Pytanie:

"Mam zaległe alimenty od stycznia 2005 roku w wysokości 1000 zł m-nie. Pomimo iż od 09/2004 zaprzestałem działalności gospodarczej to do końca 2005 roku należności te mam uregulowane. Czy obecnie mogę zwrócić się do sądu we wniosku o obniżenie alimentów nie tylko bieżących, ale również zaległych, bądź o umorzenie bądź o redukcję zaległości? Czy mogę wykazać i zaproponować w obecności sądu możliwość skompensowania mojej zaległości ze zobowiązania pisemnego z podpisami poświadczonymi notarialnie między mną a moją byłą żoną, powstałego przy podziale majątkowym, gdzie to była żona zobowiązała się mi zapłacić dużo większą kwotę niż moja zaległość a nie uczyniła tego do dziś? Była żona jest uprawniona do powyższych alimentów na dwójkę moich dzieci, zaś moja obecna sytuacja jest bardzo trudna, moja firma jest w upadłości, cały mój majątek wystawiony jest na licytację a ja nie mam stałego zatrudnienia i utrzymuję się jedynie z prac zleconych, jedyny mój stały dochód z wynajmu nieruchomości jest również zajęty przez komornika w całości."

Odpowiedź prawnika: Umorzenie lub redukcja zaległych alimentów

Obniżenie alimentów jest możliwe w razie zmiany stosunków – jeśli pogorszyły się możliwości zarobkowe zobowiązanego lub zmniejszyły się usprawiedliwione potrzeby dzieci (co jednak jest rzadkie, gdyż z reguły potrzeby dzieci zwiększają się wraz z ich wiekiem). Z przedstawionej sytuacji wydaje się, iż zobowiązany do alimentacji mógłby żądać rzeczywiście obniżenia alimentów. Sąd jednak taki pozew odrzuci, jeśli uzna, iż mimo to, że firma zobowiązanego ogłosiła upadłość, ma on nadal takie same możliwości zarobkowe (np. może znaleźć pracę przynoszącą podobne dochody). Orzeczenie obniżające alimenty będzie jednak miało skutek co do przyszłych zobowiązań. Nie można dokonać potracenia między alimentami na rzecz dzieci a wierzytelnością przysługującą wobec byłej żony. W przypadku alimentów wierzycielami są bowiem dzieci, a ich matka. Ta ostatnia jest tylko ich przedstawicielem ustawowym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika