Umowa spółki pomiędzy spółką i wspólnikami

Pytanie:

"Chcę utworzyć z dwoma wspólnikami spółkę z o.o. Wszyscy wspólnicy będą w zarządzie spółki z o.o. Dalej chcemy utworzyć spółkę komandytową, w której wspólnikami będą: planowana spółka z o.o. (komplementariusz ) i ci sami wspólnicy (komandytariusze). Kto powinien reprezentować spółkę z o.o, przy zawieraniu umowy spółki komandytowej? "

Odpowiedź prawnika: Umowa spółki pomiędzy spółką i wspólnikami

Z uwagi na przyjętą powszechnie szeroką wykładnią pojęcia "umów zawieranych między członkiem zarządu a spółką", zastosowanie w niniejszej sytuacji znajdzie art. 210 § 1 k.s.h., który stanowi: w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Za umowy zawierane między członkiem zarządu a spółką rozumie się bowiem jako wszelkie umowy, jakie członek zarządu zawiera ze spółką, nie zaś tylko te umowy, które stanowią podstawę sprawowania funkcji członków zarządu spółce. Zarówno takie, które mogą wiązać się z pełnioną funkcją, jak i te, które nie są związane z wykonywaniem funkcji członka zarządu, ale są zawierane przez osobę fizyczną poza źródłem kompetencji (tak m. in. K. Kohutek, M. Olczyk, A. Rachwał, M. Rusinek, M. Spyra, M. Wyrwiński, Komentarz do ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, Kidyba A., Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Tom I i II, Zakamycze, 2005, wyd. III, Potrzeszcz, T. Siemiątkowski (red), Komentarz do kodeksu spółek handlowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Warszawa 2001,s. 407, M. Litwińska, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2002, s. 520 i podana tam literatura; por. odmiennie wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23.03.1999 r. II CKN (OSNC 1999, nr 11, poz. 187, krytykowany m.in. w glosach: M. Litwińskiej, PPH 2000, nr 6,; J.P. Naworskiego, Prawo Spółek 2000, nr 7-8).

Spółkę z o.o. powinna reprezentować zatem rada nadzorcza - o ile jest w spółce powołana, bądź pełnomocnik wybrany uchwałą zgromadzenia wspólników.

W przypadku, gdy w spółce funkcjonuje rada nadzorcza, a zgromadzenie powołało pełnomocnika do reprezentacji spółki - o pierwszeństwie w reprezentacji powinna rozstrzygać bądź umowa spółki, bądź uchwała o powołaniu pełnomocnika (Kidyba A., Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Tom I i II, Zakamycze, 2005, wyd. III). Chociaż wyrażany jest także pogląd o pierwszeństwie pełnomocnika, jako osoby wskazanej przez najwyższy organ w spółce (K. Kohutek, M. Olczyk, A. Rachwał, M. Rusinek, M. Spyra, M. Wyrwiński, Komentarz do ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw).

W doktrynie brak jest również zgodności, co do sposobu reprezentowania spółki przez radę nadzorczą. Występują w tym zakresie trzy odrębne poglądy:

  • spółkę reprezentuje cały skład rady nadzorczej,
  • spółkę reprezentuje pełnomocnik powołany przez radę (A. Kidyba, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komentarz, Warszawa 2001, s. 477),
  • rada podejmuje uchwałę i rozstrzyga nią daną kwestię (K. Kohutek, M. Olczyk, A. Rachwał, M. Rusinek, M. Spyra, M. Wyrwiński, Komentarz do ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw).

Skutkiem niezastosowania się do zasad określonych w art. 210 § 1 k.s.h. jest bezwzględna nieważność dokonanej czynności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika