Wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej

Pytanie:

"Obydwaj wspólnicy dwuosobowej spólki cywilnej kupili wraz z małżonkami "prywatnie" nieruchomość (małżonki nie są wspólniczkami spółki, ale istnieje między małżonkami wspólność małżeńska). Później doszli do wniosku, że będą na tej nieruchomości prowadzić działalność gospodarczą. Pytanie: czy wniesienie tej nieruchomości do spółki winno odbyć się na zasadzie aneksu do umowy spółki (PCC) i czy konieczne jest w zachowanie formy aktu notarialnego dla tej umowy?"

Odpowiedź prawnika: Wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej

Podwyższenie wkładu wspólników spółki cywilnej w czasie trwania umowy wymaga zmiany umowy spółki (aneksu do umowy). Zgodnie kodeksem cywilnym wkład (aport) wspólnika spółki cywilnej może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Jeżeli wspólnik zobowiązał się wnieść do spółki własność rzeczy, do wykonania tego zobowiązania stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sprzedaży. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, kodeks wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Zatem w związku z obowiązkiem odpowiedniego stosowania przepisów o sprzedaży, do wniesienia własności nieruchomości jako aportu do spółki cywilnej wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego, zmiana umowy spółki (aneks do umowy) powinna więc zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ jest to czynność prawna przenosząca własność nieruchomości na wspólników. Wniesienie do spółki wkładu w postaci ruchomości lub nieruchomości polega na przeniesieniu własności rzeczy na wszystkich wspólników. Skutkiem przeniesienia prawa na rzecz wszystkich wspólników jest powstanie wspólności łącznej. Nie należy zapominać, że jeżeli nieruchomość stanowi majątek wspólny małżonków, do jej wniesienia do spółki konieczna jest zgoda współmałżonków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika