Mieszkanie własnościowe a udział w gruncie

Pytanie:

"Nabyłam własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego drogą kupna na rynku wtórnym. Na sfinansowanie zakupu biorę kredyt i bank prosi o jak najszybsze założenie księgi wieczystej. Na chwilę obecną (zaawansowanie przekształceń własnościowych w spółdzielni) spółdzielnia poinformowała mnie, że mogę jedynie założyć księgę na ograniczone prawo rzeczowe jakim jest sam lokal. Czy spółdzielnia ma racje tzn. nie przysługuje mi udział w w wieczystym użytkowaniu gruntu, na którym stoi budynek (taką formę własności posiada sama spółdzielnia)? Czy gdy niezbędne przekształcenia się dokonają i będzie można ustanowić odrębną własność na lokal z gruntem, będę musiała zlikwidować księgę na prawo rzeczowe i założyć nową, czy jedynie dodany zostanie do tej pierwszej kolejny zapis?"

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie własnościowe a udział w gruncie

W chwili obecnej przysługuje Pani własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Jest to prawo rzeczowe ograniczone. Własność lokalu nie została wyodrębniona i co się z tym wiąże, nie przysługuje Pani żaden udział w użytkowaniu wieczystym gruntu, na którym postawiony jest budynek. W związku z tym spółdzielnia ma rację. Może Pani założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 24[1] ust. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, w razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu księga wieczysta prowadzona dla tego ograniczonego prawa rzeczowego staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, którą po przekształceniu stanie się lokal.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Gość 2023-02-09 09:48:29

    Racja racja wyodrębnione prawo ale czynsz place za użytkowanie ale place też podatek od nieruchomości grunt media ja to kupiłem za kwotę podana przez sm nie Sądzę aby ona zaliczyła kwietnia mogę płacić za eksploatację części wspólnej remontowy ale nie ze eksploatację swoje mieszkanie

  • BronisÅ‚aw Mrozek 2020-06-25 02:59:10

    Spółdzielcze własnościowe mieszkanie,jest to komunistyczny twór nie zgodny z prawdziwą spółdzielczością.Prawo to podlega pod art.286 & 1 kodeks karny. Dlaczego musimy wykupować od spółdzielni prawo wieczystego użytkowania gruntu,jak spółdzielnia też nie posiada tego prawa. Spółdzielnia otrzymując grunta od Rady Miast czy Gminy,otrzymała pod warunkiem że grunta wykorzysta na wyłączne wybudowanie na nich budynków mieszkalnych.Prawo budowlane wyraznie określa że grunt i budynek niepodzielnie tworzą ze sobą nieruchomość.Ci co ustanowili takie prawo podlegają pod Sąd karny.Pytam jak długo jeszcze my społeczność będziemy płacić za błendy polskiego Parlamentu. Dlaczego parlamentarzyści mają monopol na tą czynność.Zwykły obywatel za swój błąd ponosi odpowiedzialność karną i finansową. Gdzie się podziała Konstytucyjne stwierdzenie,że Wobec Prawa Są Wszyscy Równi.Kłamstwo i obłuda,proszę o nagłośnienie tej sprawy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika