Wprowadzenie nieruchomości do firmy

Pytanie:

Jestem właścicielem kilku działek budowlanych, prowadzę jednocześnie firmę budowlaną (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Obecnie chcę na tych działkach budować domy na sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W jaki formalny sposób wprowadzić te działki do firmy, aby po wybudowaniu na nich domów sprzedać je moim klientom? Drugim problemem jest to, że część działek to współwłasność, którą obecnie chcę znieść w drodze zamiany. Czy wprowadzać je do firmy teraz (udział 1/2) czy dopiero po zniesieniu współwłasności?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.6.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wprowadzenie nieruchomości do firmy

Nie ma żadnego problemu z „wprowadzeniem” prywatnych działek budowlanych do ewidencji firmy i uznania ich za składnik przedsiębiorstwa. Grunty nie podlegają co prawda amortyzacji podatkowej, ale stanowią środki trwałe, zgodnie z art. 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W celu przekwalifikowania działek, należy zatem wpisać je do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Od tego czasu będą one uważane za środki trwałe firmy, zaś wybudowane na nich budynki będą budynkami stanowiącymi składnik firmy.

Można również objąć ewidencją środków trwałych składnik majątku, który nie stanowi w całości własności podatnika. W tej sytuacji, w ewidencji należy zaznaczyć, w jakiej części grunt jest współwłasnością podatnika. Wartość udziału ma znaczenie przy ustalaniu wartości początkowej gruntu - ustala się ją w takiej proporcji wartości składnika majątku, w jakiej pozostaje udział podatnika we współwłasności tego składnika (zasada ta nie ma zastosowania, jeśli składnik majątku stanowi wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują ten składnik w działalności prowadzonej odrębnie). Jak już jednak wyżej wspomniano, nie ma to większego znaczenia w przypadku gruntów, ponieważ od tych środków trwałych i tak nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Aby więc nie komplikować sobie sprawy, warto poczekać, aż cała działka stanie się własnością podatnika i dopiero wtedy ująć ją w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa.   

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: