Wstępne badania lekarskie pracownika

Pytanie:

W naszej firmie ma być zatrudniony pracownik na pół etatu. Pracuje on również na takim samym stanowisku w innej firmie na pół etatu. Czy w takim razie musi wykonywać wstępne badania jeśli ma nadal ważne? Czy po prostu musi sie udać do lekarza po zaświadczenie o zdolności do pracy pod kątem naszej firmy?

Masz inne pytanie do prawnika?

30.3.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wstępne badania lekarskie pracownika

Przepisy kodeksu pracy wymagają, by każdy pracownik przyjmowany do pracy został skierowany na wstępne badania lekarskie. Ustawodawca przewidział tylko jeden wyjątek. Otóż wstępnym badaniom nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio o rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. W opisanej sytuacji należy zatem skierować pracownika na badania wstępne. Badania wykonane przez pracownika dla potrzeb innego zatrudnienia nie mogą zastąpić badań wstępnych przed podjęciem pracy w Państwa firmie. Natomiast sam lekarz medycyny pracy, do którego skierowany zostanie pracownik, może zadecydować, iż wystarczające są badania wykonane dla potrzeb innego pracodawcy i na tej podstawie wystawić zaświadczenie dla potrzeb zatrudnienia w Państwa firmie - to już jednak zależy od jego oceny.

Osoba dopuszczająca pracownika do pracy bez wymaganych wstępnych badań lekarskich naraża się na grzywnę wymierzoną przez Państwową Inspekcję Pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

RODO

26.8.2019 przez: aleaug

Delegacja a choroba

5.7.2018 przez: Czdominika

Brak funduszu socjalnego

20.5.2018 przez: bieniekt