Wstrzymanie wydania decyzji o warunkach zabudowy

Pytanie:

"Na działce sąsiadującej z naszą działką inwestor zamierza wybudować budynek wielorodzinny 3-kondygnacyjny (w najbliższym sąsiedztwie są domy jednorodzinne, a w odległości ok. 200 bloki 2-kondygnacyjne). Teren nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Otrzymaliśmy z urzędu gminy zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Wraz z sąsiadami nie chcemy bloku za płotem. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania daje nam prawo wypowiedzenia się w przedmiotowej sprawie. Prosimy o odpowiedź, jak mamy wypowiedzieć się zanim urząd wyda decyzję o warunkach zabudowy? Chcemy dać jasny sygnał naszego sprzeciwu w taki sposób, aby skutecznie blokować inwestycję na kolejnych etapach procesu wydawania pozwolenia na budowę i procesu inwestycyjnego. Prosimy również o wskazanie ew. podstaw prawnych pomocnych w tej sprawie."

Odpowiedź prawnika: Wstrzymanie wydania decyzji o warunkach zabudowy

Faktycznie, zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu o zagospodarowaniu przestrzennym decyzja o warunkach zabudowy wymagana jest przy zmianie zagospodarowania terenu (w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jeżeli teren inwestycji objęty jest planem miejscowym uchwalonym przed 1.01.1995 r.) polegającej na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, przy zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, a także przy zmianie zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę (z wyjątkiem jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku).

Procedura taka przebiega następująco:

  • wnioskodawca składa wniosek o ustalenie warunków zabudowy wraz z załącznikami,

  • następuje wszczęcie postępowania administracyjnego - zawiadomienie zainteresowanych stron (w zasadzie właścicieli nieruchomości objętych wnioskiem i sąsiednich),

  • uzgodnienie inwestycji z wojewodą, zarządem województwa i zarządem powiatu w zakresie zadań samorządowych i rządowych oraz ewentualne uzgodnienie inwestycji przez kompetentne organy np. wojewódzkiego konserwatora zabytków, wojewódzkiego konserwatora przyrody, powiatowego lub wojewódzkiego inspektora sanitarnego, starostę, zarządcę drogi publicznej,

  • przyjęcie ewentualnych uwag, zastrzeżeń i wniosków dotyczących inwestycji,

  • wydanie decyzji i przekazanie decyzji zainteresowanym stronom,

  • przyjęcie ewentualnych odwołań, a następnie przekazanie odwołań do rozpatrzenia organowi II instancji,

  • uprawomocnienie decyzji.

Z racji tego, iż od każdej decyzji administracyjnej można się odwołać, w  przypadku decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu prawo do odwołania mają tzw. strony postępowania, czyli wnioskodawca i właściciele sąsiednich nieruchomości. O sposobie i możliwości odwołania, osoby, których to dotyczy, powinny być poinformowane w wydanej decyzji. Dlatego też wydaje nam się, iż w opisanym przypadku doszło już do wydania decyzji, a Państwo otrzymaliście zapewne informacje o możliwości odwołania. Z prawa tego możecie Państwo skorzystać w ciągu 14 dni - potem decyzja się uprawomocni.

Nie przesądza to jednak sprawy, ponieważ można po tym terminie wystąpić o jego przywrócenie, załączając jednocześnie odwołanie. We wniosku trzeba wyjaśnić powód, dla którego odwołanie nie wpłynęło w terminie ustawowym (np. choroba, wyjazd służbowy, brak pouczenia w decyzji). Odwołania nie trzeba uzasadniać, wystarczy oświadczenie, że nie zgadzamy się z treścią decyzji. Organ odwoławczy (samorząd kolegium odwoławczego) ma miesiąc na rozpatrzenie sprawy. Wydana w tym trybie decyzja ma charakter ostateczny, ale można ją zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Zawiadomienie o wszczęciu takiego postępowania ma natomiast swoją podstawę w artykule 53 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z jego treścią o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz postanowieniach i decyzji kończącej postępowanie strony zawiadamia się w drodze obwieszczenia, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. Inwestora oraz właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości, na których będą lokalizowane inwestycje celu publicznego, zawiadamia się na piśmie.

Prosimy także o zapoznanie się z treścią artykułu Odwołanie od decyzji administracyjnej


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Beti 2014-06-27 22:05:01

    Chciałam dowiedzieć się /nawiązując do powyższego tekstu/ czy WYDANIE WARUNKÓW ZABUDOWY nowego nabywcy/ dzisiaj / może mieć wpływ na póżniejsze staranie się sąsiedniej działki o takie warunki zabudowy .Ja mam taką sytuację z jednej strony WOLNA /niezabudowana moja / .Nie wiem co mam zrobić ,na co zwrócić uwagę myśląc także o swojej działce. Mam na myśli takie aspekty jak: odległość od mojej granicy przy budowie domu, okna wychodzące na moją działkę,czy sasiad ,który dzisiaj stara się o takie WZ może kiedyś mi nie pozwolić na budowę . Proszę o poradę nie chcę zaszkodzić sąsiadowi ,ale jak też mam się zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami z jego strony. Beti

  • p 2013-07-06 21:06:17

    Witam, czy ktos moze mi udostepnic wzor pisma wnoszacego protest do planowanych wzizt dla sasiadujacej dzialki? dziekuje za pomoc.

  • anlip 2012-12-16 08:47:36

    Pani wyraźnie napisała że dostała zawiadomienie o wszczęciu postępowania, a nie o wydaniu decyzji o warunkach zabudowy. Odpowiedź prawnika ewidentnie wprowadza w błąd czytelnika.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika