Wycofanie uchwały we wspólnocie mieszkaniowej

Pytanie:

"Pytanie dotyczy wycofywania uchwał we wspólnocie mieszkaniowej. Jeśli została zgłoszona uchwała i zostały zebrane pod nią już jakieś podpisy, to czy osoba zgłaszająca tę uchwałę lub też zarząd może ją wycofać?"

Odpowiedź prawnika: Wycofanie uchwały we wspólnocie mieszkaniowej

Właściciel lokalu po otrzymaniu zawiadomienia o zebraniu wspólnoty  może zgłosić wniosek o uzupełnienie porządku obrad. Zarząd lub zarządca uzupełniając porządek obrad powinien doręczyć go właścicielom lokali na tydzień przed zebraniem. Jeżeli z wnioskiem o uzupełnienie występuje grupa właścicieli spełniająca wymagania określone w art. 31 lit. b – grupa mająca łącznie 1/10 udziałów - powstaje obowiązek uzupełnienia porządku obrad, chyba że z powodu zbyt późnego jego złożenia nie byłoby możliwe zawiadomienie o uzupełnieniu w terminie ustawowym. Każdy z właścicieli może też zgłosić projekt uchwały w trakcie zebrania. Przepisy ustawy o własności lokali nie regulują kwestii będącej przedmiotem pytania. Biorąc pod uwagę charakter uchwały podejmowanej przez wspólnotę mieszkaniową można naszym zdaniem uznać, iż dopuszczalne jest, by zgłaszający uchwałę wycofał ją z porządku obrad. W takiej jednak sytuacji zarząd może postanowić, iż nad ta uchwałą nadal będzie odbywać się głosowanie (będą zbierane głosy), gdyż to zarząd przede wszystkim ustala treść uchwał i poddaje je pod głosowanie. Zarząd może też co do zasady sam wycofać uchwałę. Problem pojawia się wtedy, gdy jest to uchwała zgłoszona przez grupę właścicieli mająca łącznie 1/10 udziałów, co powoduje obowiązek uzupełnienia porządku obrad. W takiej sytuacji wycofanie uchwały przez zarząd może stanowić podstawę wystąpienia właścicieli do sądu o wyznaczenie zarządcy przymusowego, z powodu niewykonywania obowiązków przez zarząd. Oczywiście powyższe rozstrzygnięcia dotyczą tylko takiej uchwały, która nie została jeszcze podjęta.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika